Ilustrowany inwentarz kwiatów – nowość wydawnictwa Zakamarki

Ilustrowany inwentarz kwiatów - nowość wydawnictwa Zakamarki

Na wiosnę wykiełkowała niesamowita nowość wydawnictwa Zakamarki. To “Ilustrowany inwentarz kwiatów”, który ukazał się jako czwarty tom z serii zilustrowanej niesamowitymi rycinami naukowymi.

Rzadko zaczynam od tego, ale tym razem zrobię wyjątek… Ta książka to po prostu piękny przedmiot, który dzięki samemu obcowaniu z nim, dostarcza wielkiej przyjemności. Niepowlekana okładka sprawia, że pod palcami czuć delikatną chropowatość. W środku papier o wysokiej gramaturze, specjalnie nie wybielony do najbielszej bieli, daje idealne tło dla rycin i tekstu. Ilustracje nieczęsto spotykane w książkach dla dzieci, przypominające dziewiętnastowieczne ryciny, w delikatnych kolorach, pełne detali i szczegółów.

I w takich pięknych okolicznościach przyrody jest podana cała masa informacji, które mogą zainspirować czytelnika do dalszych poszukiwań w temacie kwiatów.

Na samym wstępie, dowiadujemy się, że na świecie istnieje jedynie 230 000 gatunków roślin kwiatowych. Musiało być to nie lada wyzwaniem dla Autorki, by wybrać 65 spośród nich, które znajdą się w książce. Szczęśliwi wybrańcy zostali podzieleni na grupy kolorystyczne, czyli każdy rozdział opowiada o kwiatach w kolorze żółtym, czarnych czy niebieskich. Są też wielokolorowe 🙂

Każda z zaprezentowanych roślin otrzymała swoją własną stronę, na której oprócz precyzyjnej ryciny znajduje się nazwa w języku polskim i łacińskim, rodzina, do której się zalicza, maksymalne wymiary jakie osiąga oraz notatka z ciekawymi informacjami. Czasami pokazane są też korzenie albo cebula, a te części ukryte pod ziemią najbardziej zainteresowały młodych ludzi u nas 🙂

To idealna książka na wiosnę i lato. Aż się prosi, by rozłożyć się na kocu na łące i czytać… albo wokół szukać gatunków opisanych na kartach Inwentarza.

“Ilustrowany inwentarz kwiatów” to już czwarty inwentarz tego duetu autorek, który ukazał się w Polsce dzięki staraniom Zakamarków. Do tej pory ukazały się “Ilustrowany inwentarz drzew”, “Ilustrowany inwetarz zwierząt” oraz “Ilustrowany inwentarz ptaków”, który prezentowaliśmy kiedyś z naszą kurzą przyjaciółką i możecie wrócić do tego tu!

tytuł: Ilustrowany inwentarz kwiatów

tekst: Virginie Aladjidi

ilustracje: Emmanuelle Tchoukriel

przekład i opracowanie: Magdalena Kamińska-Maurugeon, Katarzyna Skalska

wydawnictwo: Zakamarki, 2019

stron: 68

cena okładkowa: 49,90 zł

dla dzieci w wieku: 6+

Reklama

Posty powiązane

Zostaw komentarz