Gra planszowa “Pierwsza pomoc” oparta o program WOŚP

Gra planszowa "Pierwsza pomoc" oparta o program WOŚP

Gra planszowa “Pierwsza pomoc” oparta o program WOŚP? Tak! To rodzinna rozrywka, która powstała w oparciu o Ogólnopolski Program Edukacyjny „Ratujemy i Uczymy Ratować“ (RUR) prowadzony przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. Nie mogliśmy się oprzeć i prezentujemy Wam nowość od wydawnictwa Hipokampus, te same, które wydaje książki, filmy i gry z serii Było sobie życie.

Twórcy tej gry postawili sobie za cel przekazać dzieciom zasady udzielania pierwszej pomocy i uczulić je na sytuacje zagrażające bezpieczeństwu. Wiadomo, że można codziennie przestrzegać dzieci przed czyhającymi na nie zagrożeniami, ale nic tak nie trafia do głowy jak wiedza zdobyta poprzez zabawę. Tu informacje, również te na temat funkcjonowania ludzkiego organizmu, same wchodzą do głowy, tym bardziej, że gra zapewnia integrujący czas dla całej rodziny.

Wiadomości, które trafiają do gracza przydadzą się nie tylko dzieciom. Pomimo, że ukończyłam kurs pierwszej pomocy i wielokrotnie wiedzę z tego zakresu powtarzałam w różnych sytuacjach życiowych, nie pamiętam wszystkiego i co chwila zdaję sobie sprawę, że kurs mogłabym powtarzać regularnie. Po prostu wiedza nieużywana szybko się z głowy ulatnia, więc jeśli nie jest się ratownikiem medycznym trudno pamiętać chociażby ilość uciśnięć klatki piersiowej czy wdechów przy resuscytacji.

Rozgrywka zajmuje niecałą godzinę, jej celem jest zdobycie Łańcucha Przeżycia, a wygrywa ten gracz, który dokona tego jako pierwszy. W czasie gry, idąc swoim pionkiem po planszy, natrafiamy na różne życiowe sytuacje i naszym zadaniem jest określić, które z nich stanowią zagrożenie i jak się wewntualnie wobec niego zachować.

Zasady nie są bardzo skoplikowane i można zapoznać się z nimi czytając dokładną i przejrzystą instrukcję do gry dołączoną do zestawu, więc nie będę Wam tu wszystkiego pisać, ale zapewniam, że będziecie się dobrze bawić 🙂

Wielkie pudło z uśmiechniętym sercem zawiera oczywiście instrukcję, solidnie wykonaną rozkładaną planszę, talie kart, żetony, pionki i kostkę oraz DETEKTORY ODPOWIEDZI!!! Super sprawa… to transparentne czerwone karty, dzięki którym możemy sprawdzić poprawną odpowiedź ukrytą na dole kart.

Co z “Pierwszą Pomocą” ma wspólnego Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, której logo jest na każdym niemal elemencie gry? Tak jak wspomniałam we wstępie… gra jest oparta o program RUR czyli „Ratujemy i Uczymy Ratować“ prowadzony przez WOŚP już od 2006 roku i skierowany do szkół podstawowych na terenie całego kraju. W ramach tego programu WOŚP szkoli nauczycieli i przekazuje materiały dydaktyczne potrzebne do prowadzenia zajęć z pierwszej pomocy.

Do gry została dołączona przygotowana przez WOŚP broszurka zatytułowana “Mały samouczek”, która wyjaśnia, krok po kroku, działania jakie trzeba wykonywać w czasie udzielania pierwszej pomocy. Zawiera też informacje dotyczące zawartości apteczki, którą należy mieć w samochodzie, w domu czy w biurze.

Aby w pełni skorzystać z możliwości tej gry, twórcy zaznaczyli, że minimalny wiek gracza to 8 lat. Dokładnie tyle ma moja młodsza córka, więc mogę potwierdzić, że to słuszna granica.

Gra planszowa “Pierwsza pomoc”

wiek 8+

4 graczy

czas ok 50 min

wydawca: Hipokampus 2019

Jak Wam się podoba gra planszowa “Pierwsza pomoc” oparta o program WOŚP? 🙂

Reklama

Posty powiązane

Zostaw komentarz