Ekokomiksy o lasach i oceanach

Ekokomiksy o lasach i oceanach

Dziś prezentujemy nowości z katalogu wydawnictwa Debit. To francuskie ekokomiksy o lasach i oceanach czyli dwie powieści graficzne zatytułowane Po co nam lasy? oraz Po co nam oceany?

Jesteśmy zachwyceni! Z tych komiksów można dowiedzieć się więcej niż z całego roku szkolnej przyrody 😉 Oba mają silny przekaz o koniczności dbania o przyrodę, w lekki sposób serwują ogrom informacji.

Na kartach odcinka o lasach dowiecie się na przykład o warstwach lasu i ich mieszkańcach, czym różni się drapieżnik od padlinożercy, co to są łańcuchy pokarmowe i o co w nich chodzi, po co są korzenie, jak drzewa się ze sobą komunikują i wiele wiele innych.

W odcinku poświęconym oceanom przeczytacie o niesamowitym podwodnym świecie, łańcuchach uśpionych wulkanów i skutkach ich wybuchów, pochodzeniu wysp, niebywałym zwierzętom, które żyją w głębinach i mnóstwo innych arcyciekawych rzeczy. Na przykład dlaczego wada w morzu jest słona albo wydaje się niebieska, a czasem wręcz turkusowa, a gdy napełnimy nią szklankę, jest przeźroczysta 🙂

To co mnie, jako dorosłego czytelnika, zachwyca w tych komiksach to  bezustanne przeplatanie się dziedzin, dzięki czemu wiedza nie wisi w powietrzu, a jest solidnie osadzona. Mamy tu mnóstwo odniesień do historii, geografii, legend i sztuki. Ten brak powiązań jest czymś, co najbardziej uderza w nauce w polskiej szkole i osobiście zawsze bardzo zwracam na to uwagę.

Każdy z komiksów kończy się słowniczkiem, w którym objaśnione są najtrudniejsze słowa, które występowały w tekście, jak chociażby ekosystem, symbioza, zalesianie czy kometa i magma 🙂

Autorem scenariuszy tych albumów jest Hubert Reeves, profesor astrofizyki i popularyzator nauki, który w wieku 84 lat postanowił zadebiutować jako autor komiksów, wierząc, że właśnie taka forma ułatwi dotarcie do młodego odbiorcy z klarownym wyjaśnieniem skomplikowanych procesów.

Nie mieliśmy w łapkach lepszych komiksów popularnonaukowych o lasach i oceanach. Prześlicznie narysowane, nieprzeciążone informacjami, bardzo ciekawe, inspirujące do zgłębiania wiedzy oraz podróży… no jednym słowem CUDO!

Na szczęście dwa pierwsze odcinki mają już zapowiedzianą kontynuację. Będzie to Po co nam bioróżnorodność?, na którą już czekamy!

tytuł: Hubert Reeves wyjaśnia: Po co nam lasy? oraz Po co nam oceany?

scenariusz: Hubert Reeves, David Vandermeulen

szkic: Daniel Casanave

kolor: Claire Champion

tłumaczenie: Paweł Łapiński

wydawnictwo: Debit, 2022

objętość: 64 strony

dla dzieci w wieku: 6-12 lat

cena okładkowa: 49,90 zł

Jeśli masz ochotę na więcej komiksów, to zapraszamy tu!

Reklama

Posty powiązane

Zostaw komentarz