Dziwaki – książka dla dzieci o tolerancji i inności

Dziwaki - książka dla dzieci o tolerancji i inności

W mojej ulubionej serii kartonówek z wydawnictwa Bajka ukazała się neonowa piękność. To “Dziwaki”, książka dla dzieci o tolerancji i inności autorstwa Marii Szajer.

W wielkim oceanie mieszkał bardzo malutki wieloryb… był tak niewielki, że wszyscy się z niego śmiali, nawet plankton chichotał za jego plecami! Biedak czuł się samotny, nie miał przyjaciół i był adresatem żartów i kpinek. Postanowił przenieść się do butelki wypełnionej wodą, gdyż już taka objętość, wydawała mu się wystarczająca. Nie wiadomo co by się z nim stało, gdyby grupa pewnych nieco… niecodziennych przyjaciół, nie wyłowiła przypadkowo butelki i nie zaproponowała naszemu bohaterowi przystąpienia do bandy.

A banda to prawdziwy zbiór dziwaków. Malusieńki wielkoryb to pikuś! No bo co powiecie na łysego jeża, bez ani jednego kolca, albo o słoniu, którego trąba jest umieszczona na pupie???

To książka przede wszystkim o tolerancji i inności, o tym, że niezależnie od wyglądu, każdemu należy się szacunek. To również opowieść o przyjaźni i lojalności, o tym, że nikt, nawet największy dziwak, nie chce być sam.

A wiecie co jest jeszcze super? Że jednym z dziwaków jest warszawska Syrenka 🙂 No jak by na to nie spojrzeć… standardowa to ona nie jest 😉

Tekst jest rymowany, cudownie rytmiczny i dowcipny. Ten wesoły wiersz z bardzo pozytywną puentą, został kapitalnie zilustrowany przez Kacpra Dudka. Zwariowane postaci, bardzo żywe, momentami wręcz neonowe, kolory sprawiąją, że od “Dziwaków” nie da sie oderwać wzroku!

Wygląda na to, że Maria Szajer w swoich książkach dla dzieci, puszcza oko do Czytelnika, nawiązując w swoich tekstach do utworów wybitnego polskiego twórcy dla dzieci, Juliana Tuwima.  Poprzednia książka Autorki, zatytułowana “Co za ptak robi tak?” nawiązywała do wiersza “Ptasie radio”. W “Dziwakach” znajdujemy powiązania z innym kultowym utowrem. Od razu na myśl przychodzi “Pan Maluśkiewicz i wieloryb”.

Książka została wydana w serii kartonowych książek dla najmłodszych, zwaną nieoficjalnie “Kartonówkami dla ciut starszych”. Jeśli wyposażacie biblioteczkę dziecka w wieku 2-5 lat, nie przegapcie tej serii. Jest wyjątkowa, a do dziś ukazało się w niej aż dziewięć tytułów. Ta seria to petarda!

tytuł: “Dziwaki”

tekst: Maria Szajer

ilustracje: Kacper Dudek

wydawnictwo: Bajka. 2019

objętość: 30 stron

dla dzieci w wieku: 3+

cena okładkowa: 22,90 zł

Reklama

Posty powiązane

Zostaw komentarz