Dołek – Emma Adbåge – pochwała dziecięcej zabawy!

Dołek - Emma Adbåge - pochwała dziecięcej zabawy!

Nowość od ukochanych poznańskich Zakamarków, “Dołek” Emmy Adbåge, to pochwała dziecięcej zabawy, niczym nieskrępowanej wyobraźni oraz ostrzeżenie dla dorosłych 🙂

Na dworze, za salą gimnastyczną, jest tytułowy DOŁEK! Są tam pnie ściętych drzew, mnóstwo patyków i gałęzi, kamieni i piachu. Brzmi jak idealne miejsce do zabawy? I tak jest! Wszyscy uwielbiają się tam bawić. W dołku jest na tyle dużo przestrzeni, że każdy może robić, co chce i dla wszystkich starcza miejsca. Dzieciaki spędzają tam każdą przerwę kopiąc rękami w glinie, by sprawdzić czy jak głęboko się kończy, robiąc zawody w skakniu czy turlając się. To jest genialnie spędzony czas!

Jest jednak spora rozbieżność pomiędzy uczuciami jakimi darzą dołek dzieci i dorośli… Opiekunowie dzieci nie są zachwyceni. Stoją na krawędzi dołka i w napięciu obserwują co robią ich wychowankowie. Nauczyciele są pewni, że zabawa z dołku jest niebezpieczna i przeczuwają rychłe nieszczęście.

Przewrotnie wypadek zdarza się rzeczywiście, ale nie w dołku…. dziewczynka upada na buzię ze schodów tuz przy budynku… leci jej krew z nosa. Pomimo, że dołej nie miał z tym nic wspólnego, dorośli są przekonani, że trzeba go zasypać, by pozbyć się problemu.

Sprawdźcie koniecznie co się stanie…. zaskakujące, wesołe zakończenie tej opowieści pokazuje, że siła wyobraźni i spontaniczności dzieci jest ogromna!

Autorka w cudowny sposób komunikuje się także z dorosłymi czytelnikami. To lekcja dla rodziców, by docenili spontaniczność dzieci, które jeśli tylko nie zapomną jak to się robi, najlepiej bawią się zwykłym patykiem… stosy zabawek na baterię wcale ich nie uszczesliwiają. Lepiej wyjść na dwór i coś wymyślić z niczego 🙂

Emma Adbåge to szwedzka autorka książek dla dzieci i ilustratorka. Dzięki wydawnictwu Zakamarki, na polskim rynku ukazały się dotąd dwie książki jej autorstwa: „Dołek” i „Liczymy na spacerze. Matematyka na każdą pogodę” oraz dwie przez nią zilustrowane – adwentowa opowieść “Hurra, są Święta” i “Okropny rysunek!“.

Kreska ilustratorki świetnie pasuje do klimatu tej hisotrii. Rysunki nawiązują do dziecięcych prac plastycznych. Pełno tu emocji na twarzach i drobnych żarcików w obrazie 🙂 Zobaczcie!

tytuł: Dołek

tekst i ilustracje: Emma Adbåge

tłumaczenie: Katarzyna Skalska

wydawnictwo: Zakamarki, 2020

objętość: 36 stron

dla dzieci w wieku: 3+

cena okładkowa: 34,90 zł

Reklama

Posty powiązane

Zostaw komentarz