zdjęcie 2

zdjęcie 2

“Uczucia, co to takiego?” to pytanie w sam raz na Walentynki i tytuł wyjątkowej książki z cyklu Dzieci filozofują.

Od razu się w niej zakochałam, bo ta książka jest o zastanawianiu się. Kiedy jesteśmy mali, mamy najcudowniejszą na świecie ciekawość wszystkiego, z której z czasem wyrastamy. Ta książka pozwoli nam do niej wrócić. A gdyby tak porozmawiać z naszymi dziećmi o miłości? Na 96 stronach nie znajdziemy długiego tekstu, tylko z pozoru proste i bliskie każdemu dziecku pytania. Książka została podzielona na rozdziały, zaznaczone kolorowymi przekładkami, jak w segregatorze. Mamy zatem sześć ważnych pytań o uczucia, dla przykładu: “czy dobrze jest być zakochanym?”.  Każde pytanie prowadzi do bardzo prawdziwych odpowiedzi, na tak, by już w kolejnym zdaniu tę odpowiedź zakwestionować stwierdzeniem “tak, ale…”. Każda odpowiedź prowadzi do nowych pytań, które nigdy się nie kończą, nowe pytania w jakiś sposób podważają wcześniejszą odpowiedź. Wszystko w odniesieniu do naszego, codziennego życia. Do kompletu dostajemy jeszcze urocze ilustracje, z przymrużeniem oka przedstawiające omawiany temat. Kilka elementów, które naprawdę dają do myślenia.

Uczymy się zastanawiać nad prostymi z pozoru sprawami, uczymy się rozmawiać, uczymy się tego, że przekonania są względne, bo w życiu nie ma gotowych odpowiedzi.

Francuska seria zawiera dotąd cztery pozycje. Obok uczuć pytamy o: ” Życie, co to takiego?”, “Dobro i zło, co to takiego?”, “Ja, co to takiego?”.

Czekamy na piątą część serii “Piękno i sztuka co to takiego?”, w której z pewnością znajdziemy dobre pytania, które sprowokują nas do znalezienia własnych odpowiedzi i określenia własnych przekonań.

To książki dla każdego – bardzo polecamy, także na Walentynkowy prezent 🙂

Myślenie ma kolosalną przyszłość!

zdjęcie 1

zdjęcie 3

autor: Oscar Brenifier

ilustracje: Serge Bloch

Zakamarki, 2012

stron: 96

wiek: od 6 lat

cena okładkowa: 39,90 zł

Reklama

Posty powiązane

Zostaw komentarz