Zimowa wyprawa Ollego – Elsa Beskow

Zimowa wyprawa Ollego - Elsa Beskow

“Zimowa wyprawa Ollego” wydana w Szwecji po raz pierwszy w 1907 roku, to książka, która towarzyszy nam od kilku lat w każdą zimę. Nie czytamy jej w inne pory roku. Za to zimą, gdy krótkie dnie sprawiają, że więcej czasu spędzamy w domu i więcej czytamy, wracamy do niej regularnie.

To książka napisana i zilustrowana przez Elsę Beskow – szwedzką autorkę książek dla dzieci. Była to pierwsza z książek jej autorstwa, z którą miałam kontakt. I totalnie się zakochałam 🙂 Autorka była artystką, ukończyła Edukację Artystyczną na Unversity Collage of Arts, nauczycielką i mamą 6 chłopaków 🙂 Jej ilustracje są przepiękne, przenoszą w baśniowy świat, a ich styl jest bardzo charakterystyczny – przedwojenna retro kreska.

Choć historia stworzona została ponad 100 lat temu, nadal jest aktualna i ciekawa, bo dotyczy niezmiennych procesów, którymi rządzi się świat. Mamy tu prawdziwą szwedzką zimę, mroźną i słoneczną, z mnóstwem śniegu. Akcja dzieje się w lesie. Główny bohater tej historii, chłopiec o imieniu Olle, dostaje w prezencie urodzinowym od ojca, pierwsze prawdziwe narty i bardzo chce je wypróbować. Z utęsknieniem czeka na zimę, więc gdy w końcu spada śnieg jest najszczęśliwszy na świecie, robi fikołki w łóżku i od razu, bez śniadania chce wyruszyć do lasu.

Gdy Olle jest już w lesie, świat dookoła wygląda niesamowicie i baśniowo. Chłopiec nie może się nadziwić jak jest pięknie. Nagle staje przed nim starzec ubrany cały na biało… Olle zastanawia się czy to Król Zimy? Nie, to jego pomocnik, Wuj Szron, który zabiera chłopca na niezapomnianą wycieczkę. Odwiedzają zamek Króla Zimy, Olle widzi tam zastępy malutkich Lapończyków, którzy szyją buty narciarskie, dziewczęta, które szyją narciarskie rękawice i haftują na nich piękne róże, odwiedza również warsztat gdzie strugają narty i sanki, kują łyżwy. Wszyscy pracują w pocie czoła, bardzo się spieszą, ponieważ zbliża się Boże Narodzenie i fabryka stara się uporać z życzeniami świątecznymi dla dzieci. Potem dużo się dzieje, bo wszyscy maja przerwę w pracy. Olle uczy się jeździć na łyżwach, jeździ na sankach, urządzają bitwę na śnieżki. Zimowe szaleństwo!

Kiedy zapada zmrok, Olle musi wracać do domu. Wuj Szron odwozi go reniferowym zaprzęgiem.

To książka, która w baśniowy sposób opowiada o zmianach pór roku, tłumaczy dlaczego tak się dzieje. Pewnego dnia nadjeżdża Księżniczka w zaprzęgu motyli, za sprawą ciężkiej pracy Ciotki Odwilż śnieg znika i nastaje Wiosna.

Olle, który bardzo przeganiał Ciotkę Odwilż wcześniej, teraz pomyślał, że nie jest taka zła, jeśli przychodzi w porę 🙂

Bardzo gorąco 🙂 polecam tą książkę, nie wyobrażam sobie zimy bez “Zimowej wyprawy Ollego” 🙂

Zimowa wyprawa Ollego - Elsa Beskow

Zimowa wyprawa Ollego - Elsa Beskow

Zimowa wyprawa Ollego - Elsa Beskow

Zimowa wyprawa Ollego - Elsa Beskow

tytuł: “Zimowa wyprawa Ollego”

tekst i ilustracje: Elsa Beskow

wydawnictwo: Zakamarki, 2011

objętość: 32 strony

dla dzieci w wieku: 3+

cena okładkowa: 29,90 zł

Reklama

Posty powiązane

Comments (5)

Wspaniała, tylko gdzie ją kupić ? Jakieś pomysły ? W Zakamarkach brak 🙁

uuuuu, dowiem się!

nie mam dobrych wieści, nakład u wydawcy się skończył i w tym roku dodruk nie jest planowany

Witam.Ksiazka kazala sie znowu w wydawnictwie Zakamarki, ja juz mam swoja, przeszla pare dni temu.

WOW, dzięki za informację!

Zostaw komentarz