Balbina i Bambak. Pralka w lesie – książka o przygodzie w zerówce

Balbina i Bambak. Pralka w lesie - książka o przygodzie w zerówce

“Balbina i Bambak. Pralka w lesie” to zupełnie szalona i niesztampowa historia o dziewczynce, która zamiast do zerówki biegnie do lasu, by pomóc zgrai przedziwnych stworzeń.

Choć większość akcji tej książki, zgodnie z tytułem, rozgrywa się w lesie, nie spotkacie na jej kartach wilków, dzików, myszy, ani żadnych innych leśnych zwierząt. Tu wśród drzew żyją Bambaki, a bohaterowie zamiast grzybów, pod drzewami znajdują pralkę. Brzmi nietypowo? Bo tak właśnie jest!

Balbina to kilkuletnia dziewczynka, która w drodze do zerówki spotyka starego przyjaciela, bambaka Zygmunta. Ten błaga ją o pomoc! Wszak mają problem z jednym z nich i wygląda na to, że tylko ona może pomóc. Dziewczynka, choć wie, że nie powinna się spóźniać, postanawia pomóc i razem z Zygmuntem udaje się do lasu, w miejsce gdzie żyją bambaki.

Po drodze znajdują porzuconą w lesie pralkę, która okazuje się znaleziskiem wielce pomocnym, ale nie zdradzę szczegółów, żeby nie psuć Wam zabawy.

Książka świetnie się nadaje do wspólnego głośnego czytania, ale również, a może przede wszystkim do samodzielnego czytania przez początkujących czytelników. Tekstu nie jest dużo, kolorowych, zabawnych ilustracji jest znacznie więcej.

Komiskowa kreska, ilustracje częściowo kolorowe, a częściowo w jednym niebieskim kolorze, ciekawi bohaterowie, wartka akcja – to znaki szczególne tej pozycji.

Dla mnie ta historia to kwintesencja dzieciństwa, zabawy na całego… bawiące się dzieci potrafią wyobrazić sobie niesamowite historie. Tak włąśnie jest z Balbiną. Wystarczy, że opiekunka z zerówki na chwilę pdwróci wzrok od dzieci, a one już ratują bambaki, umikają wybuchu wulkanu, taplają się w błocie 🙂

Bardzo podoba mi się, że Balbina jest tak samodzielna i niezależna. Robi co uważa za stosowne, nawet jeśli wie, że to wbrew zasadom. Po prostu w jej życiu sa pewne priorytety! A pomoc przyjaciołom jest ważniejsza niż na przykład punktualność. Nie znajdziecie tu pouczeń i morałów, autor nie grozi dzieciom paluszkiem 😀 Wręćz przeciwnie – jest szalona przygoda i sporo absurdu 😀 Świetna lektura na sobotę, pomiędzy wstawianiem kolejnych pralek 🙂 Polecamy!

tytuł: Balbina i Bambak. Pralka w lesie.

tekst i ilustracje: Jacek Frąś

wydawnictwo: Tadam, 2018

objętość: 64 strony

cena okładkowa: 36 zł

dla dzieci w wieku: 6+

Reklama

Posty powiązane

Zostaw komentarz