Czułość – Antoine Guilloppé – nowość Kamishibai

Czułość - Antoine Guilloppé - nowość Kamishibai

Wspaniała wiadomość, dzięki której zrobi się u Psotnika już trochę walentynkowo 🙂 Wydawnictwo Tibum wydało nową książkę do drewnianego teatrzyku Kamishibai! To przepiękna, bardzo uczuciowa opowieść, zatytułowana “Czułość”. Tekst zawarty na planszach jest w trzech językach – po polsku, francusku i angielsku.

To historia, która rozpoczyna się w prehistorii. Pierwsza ilustracja ukazuje dorosłego mamuta tulącego do siebie swoje dziecko. Dowiadujemy się, że czułość…

Jest to sztuka, którą przekazujemy sobie od zarania dziejów.

Czy zastanawialiście się kiedyś jak zwierzęta okazują sobie uczucia? Czy ślimaki się przytulają? Co robią lisie dzieci w norze pod ziemią zanim ułożą się spać?

Całusy i buziaki pomagają przetrwać słabe warunki atmosferyczne, sprawiają, że nie przeszkadza rzęsisty deszcz czy zawierucha.

Autor przekazuje nam, że czułości uczymy się od rodziców, a potem towarzyszy nam przez całe życie, we wszystkich porach roku.

Ilustracje są wspaniałe. Każda plansza ma swój przewodni kolor, za każdym razem inny. Jedna jest bladoróżowa, inna intensywnie fioletowa, są brązy, zielenie, czerń. Ciężko oderwać od nich wzrok i mam ochotę każdą oprawić i zawiesić na ścianie, serio! Są piękne. Zobaczcie…

Autorem “Czułości” jest francuski autor i ilustrator książek, Antoine Guilloppé. To absolwent wydziału grafiki w słynnej École Emile Cohl, którego książki cieszą się powodzeniem na całym świecie. W ostatnich latach w twórczości tego artysty przeważają ażurowe ilustracje, precyzyjnie wycinane laserem.

Choć uwielbiam wszystkie książki Tibum, “Czułość” lubię najbardziej. Jest nie tylko piękna, ale też poruszająca i niezwykle ciepła. Brawo Wydawco 😀

Dla tych, którzy jeszcze nie znają Kamishibai…

Kamishibai (jap. kami – papier, shibai – sztuka) oznacza teatr obrazkowy lub inaczej teatr ilustracji.
Jest to japońska technika opowiadania i czytania, wykorzystująca kartonowe plansze z obrazkami i tekstem oraz drewnianą lub kartonową skrzynkę, – na wzór parawanu z teatrzyków marionetkowych – w której przedstawiane są kolejne fragmenty historii, bajki, opowiadania.
Kamishibai może być używany z powodzeniem w domu jak i w bibliotekach, księgarniach, szkołach, przedszkolach czy dziecięcych oddziałach szpitalnych, zarówno w pomieszczeniach jak i w plenerze. Jest lekki i łatwy do transportu.

Więcej o Kamishibai pisaliśmy już wielokrotnie, a artykuły znajdziecie tu!, a “Czułość” z drugiej strony wygląda tak…

tytuł: Czułość / Câlins/ Tenderness (wydanie trójjęzyczne: polski/francuski/angielski)

tekst i ilustracje: Antoine Guilloppé

tłumaczenie: Julian Brudzewski

wydawnictwo: Tibum, 2018

objętość: 19 kart

dla dzieci w wieku: 3+

cena: 49 zł

Reklama

Posty powiązane

Comments (2)

[…] przez autora jest tak dalekie od schematu, że pozostaje tylko zaproponować – sami oceńcie. Cieszy nas, że pierwsi czytelnicy są pod dużym wrażeniem. Mamy nadzieję, że książka stanie się pomocna w biblioterapii i pracy […]

Jaki jest rozmiar kart?

Zostaw komentarz