Reformator. Marcin Luter – komiks na 500. rocznicę Reformacji

Reformator. Marcin Luter - komiks na 500. rocznicę Reformacji

Dziś u Psotnika – Reformator. Marcin Luter – komiks na 500. rocznicę Reformacji!

Czy wiecie, że dokładnie pięćset lat temu, 31 października 1517 roku, Marcin Luter przybił do drzwi kościoła zamkowego w Wittenberdze, swoje 95 tez?

Z tej okazji wydawnictwo Widnokrąg, wydało komiks dla dzieci i młodzieży, opisujący życie Marcina Lutra, który zapoczątkował ogromne przemiany społeczno-kulturowe w Europie. Poza reformą Kościoła, dokonał przełomu w interpretacji Biblii – jako pierwszy przetłumaczył ją na język narodowy – czyli zrozumiały dla wiernych.

Narratorem komiksu jest sam Marcin Luter, który opowiada czytelnikowi o swoim życiu, przemyśleniach i dokonaniach. Sam od razu przyznaje, że przez pięćset lat trochę zapomniał, więc należy wybaczyć mu jeśli coś podkoloruje albo pominie. Przedstawia swoich najbliższych współpracowników, przyjaciół i rodzinę oraz ważne osoby, piastujące ówcześnie wysokie stanowiska w państwie i hierarchii kościelnej. Dzięki tej historii można zobaczyć, jak wyglądał świat pięć stuleci temu, jakie panowały w nim zasady i jak wiele się zmieniło.

Każda rozkładówka po prawej stronie zawiera, podzieloną na cztery części planszę komiksu, a po lewej notkę informacyjną, dotyczącą skomplikowanych czy mało znanych zagadnień wśród młodych czytelników, a pomagających zrozumieć treść. Znajdziemy tu definicję trudnych słów, takich jak “banicja” czy “inkwizycja”, jak również noty o filozofach, rzeźbiarzach czy epokach.

Plansze są narysowane bardzo minimalistyczną kreską i są czarno-białe. Oprócz okładki, kolor znalazł się jedynie na wyklejce oraz fragmencie komiksu, gdzie pojawia się logotyp zaprojektowany przez Lutera.

Kopalnia ciekawostek i informacji, które mogą inspirować młodego czytelnika do dalszych poszukiwań. Sporo dowcipu i lekkości, które zawsze zachwycają mnie w książkach, które dotyczą poważnych tematów. Polecam!

tytuł: “Reformator. Marcin Luter”

tekst: Michał Rzecznik

rysunek: Piotr Nowacki

wydawnictwo: Wdnokrąg, 2017

objętość: 96 stron

dla dzieci w wieku: 8+ i młodzieży

cena okładkowa: 39 zł

KUP TERAZ U PSOTNIKA ZA 29 zł

Reklama

Posty powiązane

Zostaw komentarz