“Migotnik” Roberto Piumini, wydawnictwo BONA

"Migotnik" Roberto Piumini, wydawnictwo BONA

Dziś nie będzie o nowości, tylko o starości, którą warto odświeżyć! Jesienne wieczory są idealne na takie klimaty!

Już tytuł zapowiada jakąś tajemnicę, bo czy ktoś z Was wie co to jest migotnik? To pierwsza (z dwóch) powieść włoskiego pisarza, Roberto Piumini, która ukazała się na polskim rynku.

Rzecz dzieje się w Turcji, a historia jest utrzymana w atmosferze baśni dalekiego wschodu. Styl trochę przypomina “Bahar znaczy wiosna” Agnieszki Aysen Kaim.

Słynny malarz o imieniu Sakumata,  zostaje zaproszony do pałacu. Tam dostaje niezwykłą propozycję. Otóż syn władcy, Madurer, jest śmiertelnie chory. Niszczy go kontakt ze światłem i świeżym powietrzem. Aby utrzymać go przy życiu, troskliwy ojciec odizolował go. Chłopiec spędza całe dnie w swoich komnatach, nigdy nie wychodzi na dwór. Zadaniem artysty ma być udekorowanie ścian w pomieszczeniach, z których korzysta dziecko.

Sakumata przyjmuje zlecenie i tak zaczyna się, trwający wiele miesięcy, pobyt na dworze władcy. Wspólne tworzenie malowideł, długie rozmowy, ataki choroby dziecka… to wszystko przybliża ich tak bardzo, powstaje między bohaterami niesamowita więź.

Książka o sile wyobraźni i sztuki oraz niesamowitej przyjaźni, chorobie i odchodzeniu. Napisana z wielką wrażliwością, poetyckim językiem. Zapadająca w pamięć i zmuszająca do refleksji. Przepiękne sylwetki trzech mężczyzn – niesamowicie mądre dziecko, cudowny oddany ojciec i obcy artysta, który z ogromnym zrozumieniem sytuacji wypełnia przestrzeń sensem.

Dodatkowym atutem książki są subtelne ilustracje, doskonale oddające atmosferę tekstu, kilka z nich zaprezentowaliśmy poniżej.

Bardzo polecam dzieciom i dorosłym, a do wspólnego czytania szczególnie!

"Migotnik" Roberto Piumini, wydawnictwo BONA

"Migotnik" Roberto Piumini, wydawnictwo BONA

"Migotnik" Roberto Piumini, wydawnictwo BONA

"Migotnik" Roberto Piumini, wydawnictwo BONA

tytuł: “Migotnik”

tekst: Roberto Piumini

ilustracje: Katarzyna Patryka

wydawnictwo: BONA, 2012

objętość: 132 strony

dla dzieci w wieku: 6+, ale też dla młodzieży i dorosłych

cena okładkowa: 29,90 zł

Reklama

Posty powiązane

Zostaw komentarz