Leksykon słów dla dzieci Harcuj z nami ze słowami

Leksykon słów dla dzieci Harcuj z nami ze słowami to kontynuacja bestsellerowej książki Małgorzaty Strzałkowskiej Dawniej czyli drzewiej i nowość warszawskiego wydawnictwa Bajka!

Nie martwcie się, jeśli nie znacie, wydanej siedem lat temu, poprzedniczki zatytułowanej Dawniej czyli drzewiej. Leksykony można czytać niezależnie, a nawet od końca do początku, jeśli taką ma się ochotę 🙂 Zapewniam, że po połknięciu jednego z nich, będziecie mieli apetyt na drugi.

Jeśli czytając w tytule “LEKSYKON” pomyśleliście, że to nuuuuda, to jesteście w ogromnym błędzie 🙂 Ta książka pochłonie Was bez reszty, niezależnie od wieku. Idealnie sprawdzi się do czytania na głos dla całej rodzinie, zachwyci i dzieci i dorosłych. Lektura międzypokoleniowa!

Czy zdajecie sobie sprawę, że tak unikana dziś w oficjalnych rozmowach, “kupa” kiedyś miała zupełnie inne znaczenie? Albo “sedes”? Można było o nim przeczytać nawet w podręczniku do anatomii! 🙂

Jak doszło do tego, że “auto” w naszym języku to “samochód”, a nie (zdawałoby się logiczniejszy) “samojedź”? Po co dawniej wmurowywano gliniane garnki, zwrócone otworami do wnętrza, w ściany? Skąd “naparstek” czy “kalosze”? Na te i wiele innych pytań odpowie Wam leksykon słów dla dzieci Harcuj z nami ze słowami 🙂

Opowieści o przeróżnych słowach i ich znaczeniu w przeszłości wieńczy rozkładówka zatytułowana Starodawne zagadki praprapradziadka i prapraprababki. Zapewni świetną zabawę po przeczytaniu książki. Ciekawe czy uda Wam się odnaleźć choć część z odpowiedzi 🙂

Język polski oraz zaskakujące ciekawostki z nim związane to konik (jeden z wielu!) Małgorzaty Strzałkowskiej. Autorka, niczym detektyw, uwielbia poszukiwać i tropić stare znaczenia słów, a nikt nie potrafi ciekawiej, zabawniej i barwniej ich opisać, ubrać w anegdotę lub podać zapomniany zupełnie fakt z przeszłości.

Uwielbiam wspólne książki poetki i pisarki Małgorzaty Strzałkowskiej oraz ilustratora Adama Pękalskiego. Tę dwójkę twórców łączy pasja do tropienia ciekawostek i historii. W ich wspólnych książkach widać, jak tekst i obraz potrafią się wzajemnie uzupełniać i wzbogacać. Na obydwu płaszczyznach czuć dbałość o szczegóły oraz bardzo osobisty, charakterystyczny styl. Zobaczcie!

tekst: Małgorzata Strzałkowska

ilustracje: Adam Pękalski

wydawnictwo: Bajka, 2022

objętość: 64 strony

dla dzieci w wieku: 7+

cena okładkowa: 44,90 zł

Zapraszamy do przeczytania rozmowy Psotnikiem z Małgorzatą Strzałkowską tu!

Reklama

Posty powiązane

Zostaw komentarz