c1

c1

“Jak wytresować Cthulhu” to książka dla dzieci powyżej 10 roku życia. Dla nieco zbuntowanych wczesnych nastolatków, którzy nie wierzą już w Świętego Mikołaja, a nauczycielka w szkole, to nie ukochana pani.

Rzecz zaczyna się w starym domu, ze skrzypiącymi podłogami. Główną bohaterką jest Kasia. Dziewczynka będąc wieczorem u dziadka odkrywa tajemnicę. Od wielu pokoleń mężczyźni z jej rodziny są opiekunami i strażnikami dziwnej księgi. Jej dziadek, ojciec dwóch córek i dziadek jednej wnuczki, nie mając za bardzo wyboru, postanawia przekazać dziewczynce wielki sekret. Staruszek czuje, że jego czas się kończy i musi znaleźć godnego zastępcę. Wnuczka wydaje się jedyną kandydatką.

Książka, jak przystało na inspirację Lovecraftem, jest momentami mroczna, już pierwsze zdanie wprowadza klimat grozy:

“Jeśli chcesz przeczytać tę książkę, musisz zaufać mac… numerkom. One doprowadzą Cię do końca. Jaki by nie był…”

c5

Cały tekst jest podzielony na krótkie części, ponumerowane od 1 do 186. Po każdym skończonym fragmencie podany jest numer, który należy czytać jako kolejny. To taka gra, dzięki której “skaczemy” po tekście, np. po fragmencie 2 czytamy 137.

Autor tekstu, Maciej Jasiński, specjalizuje się między innymi w grach komputerowych. Ta książka to fajna hybryda literatury i gry. Lubię tego typu publikacje, dzieciaki chętnie sięgają po tego typu książki, ale…

Jestem trochę zawiedziona tym, że po skończonym fragmencie czytelnik ma podany jeden kolejny numer. Szkoda, że nie może wybrać, gdzie chce iść. Jedynie na 14 ilustracjach mamy więcej niż jeden wybór. Czasem dwie, ale zazwyczaj więcej opcji. To jest najlepsza zabawa 🙂 W zależności, co wybierzemy, fabuła trochę się zmienia. Można więc czytać tę książkę kilka razy, sprawdzając co się wydarzy, gdy pójdziemy innym tropem. To dobra pozycja dla opornych na czytelnictwo młodych ludzi, historia naprawdę wciągająca!

Amerykański pisarz Howard Phillips Lovecraft, tworzący na przełomie XIX i XX w., prekursor fantastyki naukowej,  był autorem fantasy i powieści grozy. W mitologii jego autorstwa jednym z głównych bóstw jest właśnie Cthulhu, który leży uśpiony w mieście cyklopów na dnie Oceany Spokojnego. Gdy gwiazdy ułożą się w odpowiednim porządku, potężny Cthulhu obudzi się i przejmie władzę nad światem. Lovecraft opisał go w jednym ze swych opowiadań jako potwora o niewyraźnych kształtach, głowie ośmiornicy z mnóstwem macek i ze skrzydłami na plecach. Nasz Cthulhu to łagodna wersja, której właściwie nie da się nie polubić. Zwłaszcza, że w imię przyjaźni z Kasią nawet próbuje skakać na skakance 🙂

Wielkim atutem książki są ilustracje – nowoczesne, w komiksowym stylu. Bardzo odpowiada mi ich kolorystyka i idealnie pasują do tekstu. Zobaczcie:

c2

c3

c4

“Jak wytresować Cthulhu” TOM I Magia dla początkujących

kolejny tom ukaże się jesienią 2017! Nie możemy się doczekać! 🙂

 

tekst Maciej Jasiński

ilustracje Jacek Frąś

Wydawnictwo Tadam

98 stron

dla młodszych nastolatków

cena okładkowa 32,90 zł

Reklama

Posty powiązane

Comments (1)

“To taka gra, dzięki której “skaczemy” po tekście, np. po fragmencie 2 czytamy 137.” – Iście papajowa książka…

Zostaw komentarz