Dawid i Larisa – seria detektywistyczno-przygodowa dla młodszych nastolatków – Martin Widmark

Dawid i Larisa - seria detektywistyczno-przygodowa dla młodszych nastolatków - Martin Widmark

Martin Widmark nie pozostawił wiernych czytelników “Biura Detektywistycznego Lassego i Mai” na pastwę losu czytelniczego 🙂 Jeśli zaczytywali się w kolejnych odcinkach przygód z Valleby, po nowe doznania czytelnicze mogą sięgnąć po książki z serii “Dawid i Larisa”. Naukowo-filozoficzne wątki oraz opisy pierwszych pocałunków sprawiają, że książki sprawdzą się dla czytelników powyżej dziesiętego roku życia. 

Do tej pory, w języku polskim, ukazało się już pięć tomów ich przygód. Szósta część jest już w przygotowaniu. Warto czytać je po kolei. Ich fabuła jest powiązana tylko trochę, ale poboczne wątki, takie jak rodzące się uczucie pomiędzy parą głównych bohaterów, lepiej obserwować od początku 🙂

Tytułowi bohaterowie to dwójka przyjaciół ze szkoły. Poznajemy ich pierwszego dnia gimnazjum. Dawid, małomówny samotnik, który nie ma towarzystwa w szkole, siedzi w ostatniej ławce w klasie i wpatruje się w swoje ulubione drzewo na dziedzińcu szkoły, gdy nagle, spóźniona, wchodzi do klasy nowa uczennica. To Larisa, córka rosyjskich wykładowców unwersyteckich z Sankt Petersburga, która przeprowadziła się do Szwecji i zaczyna naukę w nowym miejscu. Dziewczyna dosiada się do Dawida, a ich przyjaźń i wspólne przygody się rozpoczynają.

Kolejne tomy serii to niepowiązane ze sobą przygody pary, którzy zawsze zostają wplątani w intrygę na skalę światową. W przeciwieństwie do Lassego i Mai, których zadania detektywistyczne były bardzo mocno umiejscowione w rzeczywistości i dało się wraz z bohaterami rozwiązywać zagadki, tu występują wątki absolutnie nierzeczywiste. Świat rzeczywisty i fantastyczny krzyżują się ze sobą i zaskakują czytelnika. Ta seria może być pierwszym zetknięciem z literaturą scine-fiction dla młodszego nastolatka.

Założeniem serii jest sprowokowanie młodego czytelnika do refleksji nad współczesnym światem i mechanizmami jego funkcjonowania oraz zachęcenie do pogłębiania wiedzy. Superbohaterka Larisa jest ideałem do naśladowania 🙂 Jest nie tylko piękną dziewczyną, obiektem zainteresowania chłopców, w tym Dawida, ale jednocześnie jest osobą bardzo głodną wiedzy. Jest bystra, inteligentna i oczytana. Pasjonuje się informatyką i programowaniem. Sprawnie wykorzystuje wiedzę w trudnych sytuacjach. Jej wiedza znacznie przewyżsża wiedzę rówieśników i imponuje. To ona ma żal do nauczycieli, jeśli za mało dostaje zadań domowych i jest zawiedziona poziomem w szwedzkiej szkole. Z dumą wspomina ślęczenie nad książkami przez całą noc w Rosji. Jednocześnie nie jest nielubianą kujonką. Piękna, sprawna fizycznie, odważna, zdolna do poświęcej, szczera w relacjach. Kobieta idealna 😀

Tłem do przygód nastolatków jest problematyka popularnonaukowa, a sytuacje, w któych są stawiani bohaterowie, zmuszają do postawienia sobie pytań dotyczących ludzkiej egzystencji.

Kolejno w serii dotychczas ukazały się…

Antykwariat pod Błękitnym Lustrem

tekst: Martin Widmark, ilustracje: Katarina Stromgard, tłumaczenie: Barbara Gawryluk, Zakamarki, 2014, 172 strony, cena okładkowa 29,90 zł

Pierwszy tom serii, w którym poznajemy bohatrów i ich sytuację.

Jest początek roku szkolnego. Dawid rozpoczął właśnie naukę w gimnazjum. Jego rodzice dostali pracę w Afryce. Nadzorują budowę tamy w Nigerii. Namawiali syna, by pojechał z nimi, lecz on nie chciał przerywać nauki. Rodzice wynajęli mu pokuj u pana Melchiora, który mieszka nad swoim antykwariatem. Księgarnia nigdy nie ma klientów, Dawid zastanawia się jak pan Melchior jest w stanie się utrzymać.

Wszystko staje się coraz bardziej tajemnicze, gdy gospodarz Dawida znika w tajemniczych okolicznościach, a jedynym tropem jest zaszyfrowana za pomoca tablicy Mendelejewa, wiadomość do chłopaka. Jedno jest pewne – panu Melchiorowi grozi śmiertelne niebezpieczeństwo. Trzeba działać, bo może jeszcze nie jest za późno!

W poszukiwaniach Dawidowi pomaga nowa koleanka z klasy, Larisa. Jest bystra i odważna, dzięki niej wszystko idzie łatwiej. Razem zmierzą się z niełatwymi zagadnieniami nurtującymi ludzkość od wieków.

Trzynasty gość

tekst: Martin Widmark, ilustracje: Katarina Stromgard, tłumaczenie: Barbara Gawryluk, Zakamarki, 2015, 196 stron, cena okładkowa 29,90 zł

Dawid i Larisa wyjeżdżają na zieloną szkołę. Śladem sławnego szwedzkiego uczonego, Linneusza, mają badać miejscową roślinność. Główni bohaterowie jednak nie mogą skupić się na swoim zadaniu. Ich uwagę przyciąga podejrzany tym z wąsem, który w zagadkowy sposób znika w szybie nieczynnej kopalni.

Odkrywają, że głęboko pod ziemią dzieją się niewyobrażalne rzeczy. Spotkają tam nawet tak wybietne osoby jak Leonardo da Vinci czy Albert Einstein. To wszystko za sprawą pozaziemskich istot, które postanowiły unicestwić mieszkańców Ziemi.

Wartka akcja, nieprawdopodobne zdarzenia i odniesienia do nauki i religii chrześcijańskiej, to tylko niektóre cechy tego tomu. Trzyma w napięciu do ostatnich stron.

Wyspa Obłąkanych

tekst: Martin Widmark, ilustracje: Katarina Stromgard, tłumaczenie: Barbara Gawryluk, Zakamarki, 2016, 188 stron, cena okładkowa 29,90 zł

Minął prawie rok od kiedy poznaliśmy bohaterów w “Antykwariacie po Błękitnym Lustrem”. Rodzice Dawida wrócili z kontraktu w Nigerii i chłopak mieszka już z nimi w domu, a uczucie między nastolatkami cały czas się rozwija. Dawid i Larisa umawiają się na spacer po mieście, idą wzdłuż brzegu. Zauważają stary most, który prowadzi do tajemniczej Wyspy Obłąkanych. Most był stary i zniszczony,  widniał na nim zakaz wstępu, ale pomimo tego, postanawiają nim pójść. Łamanie wszelkich zakazów wstępu jest zresztą ich codziennością 🙂

Na miejscu, wśród wysokich traw, odkrywają groby młodych dziewczyn. Obok na polanie widzą ruiny starego szpitala psychiatrycznego. Czują się nieswojo i wracają do miasta. Chcą kupić prezent urodzinowy dla mamy Larisy. Dziewczyna już dawno go zaplanowała. Miał to być stary srebrny zegarek na rękę. Będąc na zapleczu u zegarmistrza, niespodziewanie są widzami niezwykłego przedstawienia lalkowego. Przedstawienie dziwnie nawiązuje do wydarzeń, które mogą być powiązane z niedawno odkrytymi grobami. Jak to możliwe, by na scenie działo się to, o czym właśnie myślą? I kim jest mężczyzna w białym kitlu stojący w cieniu za kulisami?!

Pieśń szamana

tekst: Martin Widmark, ilustracje: Katarina Stromgard, tłumaczenie: Barbara Gawryluk, Zakamarki, 2017, 172 stron, cena okładkowa 29,90 zł

Są wakacje. Dawid i Larisa rozstają się na długo, bo dziewczyna jedzie odwiedzić babcię i dziadka i swój rodzinny Sankt Petersburg. Dawid pomaga rodzicom w ogrodzie, by zarobić na ciągle kończący się limit na karcie telefonicznej 🙂 Kiedy dziewczyna wrescie wraca, stęskniony Dawid zaprasza przyjaciółkę na wspólny wypad na północy Szwecji. Znajomy jego rodziców ma tam drewnianą chatkę, w której chłopak bywał wiele razy.

Gdy przybywają na miejsce czują, że coś jest nie tak. Nad ich głowami ciągle krąży drapieżny ptak, który swoim krzykiem najwyraźniej chce im coś przekazać, ale to nie wszystko… Po pierwsze nigdzie nie ma właściciela domu, gdy kąpią się w rzece, przygląda im się brodaty mężczyzna i odbezpieczoną branią celuje w ich ubrania, a nisko lecący helikopter próbuje ich strącić z mostu.

Pod szklanym niebem

tekst: Martin Widmark, ilustracje: Katarina Stromgard, tłumaczenie: Barbara Gawryluk, Zakamarki, 2018, 220 stron, cena okładkowa 29,90 zł

Piąta część serii, ostatnia wydana w języku polskim do tej pory. To tegoroczna nowość wakacyjna wydawnictwa Zakamarki.

Wakacje się skończyły, jest listopad. Dawid i Larisa wygrali szkolny konkurs i otrzymali stypendium, dzięki któremu jadą na kilka dni do stacji naukowej. Odwiedzają bardzo nowoczesne laboratorium oceanograficzne, gdzie mogą obserwować pracę kilkudziesięciu naukowców.

Bohaterowie przeczuwają, że kierownik naukowy stacji coś przed nimi ukrywa. Pewnej nocy wybucha podwodny wulkan i w zamieszaniu, nikt nie zwraca na nich uwagi. Śledzą podejrzanego pracownika stacji, niezauważeni wsiadają do łodzi podwodnej, której jest kapitanem. Gdy są na głębokości czterystu siedmiu metrów, widzą jak mężczyzna zwyczajnie wychodzi z łodzi. Jak to możliwe!?! Muszą sprawdzić co może kryć się na takiej głębokości!

Reklama

Posty powiązane

Comments (2)

Kiedy 6 tom? 🙁

nie wiem…. trzeba podpytać Zakamarki 🙂

Zostaw komentarz