Akcja czytelnicza #TataTeżCzyta

Z okazji zbliżającego się Dnia Ojca chcemy opowiedzieć Wam o tym, czym jest akcja czytelnicza #TataTeżCzyta zorganizowana przez warszawskie wydawnictwo Tatarak oraz Fundację Powszechnego Czytania 🙂

Dzieci, którym rodzice regularnie czytają, już w wieku 3 lat rozumieją dwa razy więcej słów niż ich rówieśnicy! Czytanie wpływa na rozwój, stymuluje życiowe sukcesy, pozwala zrozumieć siebie i innych ale również zdystansować się wobec trudów dorastania. Daje wiedzę, która idzie w parze ze sprawczością.

Niestety wszystkie obserwacje, ba! a nawet badania naukowe, pokazują, że w Polsce chłopcy i mężczyźni czytają duuuuuużo mniej niż dziewczynki i kobiety. Jedną z przyczyn takiej sytuacji jest brak męskiego czytającego wzorca. Organizatorzy akcji  #TataTeżCzyta chcą to zmieniać. Tatusiowie, Wujowie, Dziadkowie, Starsi Bracia, Opiekunowie, Trenerzy – czytajcie… sobie samym i  dzieciom!

Przypomnimy, że korzyści wynikające ze wspólnego czytania z dzieckiem jest wiele, a do niektórych z nich należy rozwój:

  • kompetencji społecznych (dziecko od małego uczy się odpowiadać),
  • pewności siebie (od początku dajemy sygnał, że odpowiedź dziecka się liczy, bo czekamy na nią!),
  • stabilności emocjonalnej (bo ona wynika z pewności siebie i umiejętności kontaktu z ludźmi),
  • kompetencji poznawczych (bo budujemy je w kontakcie, poprzez wypowiadane słowa, komentowane obrazki,  treści, które czytamy i dziecko je analizuje).

Pamiętajmy, że mózg dziecka nie będzie się tak rozwijał, jeśli zostawiamy je regularnie samo z zabawką czy ekranem.

Z całego serca namawiamy Was, by włączyć znanych Wam panów do tej akcji! Organizatorzy przygotowali materiały, dzięki którym możecie więcej dowiedzieć się o akcji i o czytaniu. Do akcji przyłączyła się już mnóstwo osób, wydawców i instytucji. Nie przegapcie! Więcej znajdziecie tu! 🙂

Reklama

Posty powiązane

Zostaw komentarz