“Zamek Soria Moria. Baśnie norweskie” Peter Christen Asbjørnsen i Jørgen Moe

Zamek Soria Moria. Baśnie norweskie

To nasza czwarta i zarazem ostatnia norweska rekomendacja. Mieliśmy plany na więcej, ale szaleństwo na stoku wygrało z czytaniem książek 🙂

“Zamek Soria Moria. Baśnie norweskie” po raz pierwszy ukazały się na polskim rynku w latach siedemdziesiątych XX wieku, zatem zapewne wiele z was pamięta je z dzieciństwa.

Prezentowany przez nas zbiór to nie nowość, został wydany przez oficynę Media Rodzina już 7 lat temu. Ale co to 7 lat dla baśni! Przecież to historie opowiadane i przekazywane z ust do ust przez pokolenia, uniwersalne i ponadczasowe.

Autorami tego tomu są Peter Christen Asbjørnsen i Jørgen Moe. To własnie oni pod koniec XIX wieku, zainspirowani pracą Jakuba i Wilhelma Grimm, przemierzając Norwegię zebrali, spisali i ujednolicili opowieści ludowe.

Opracowane przez nich baśnie były początkowo wydawane jako tanie, małe zeszyciki, a jako zbiór “Zamek Soria Moria” zostały wydane po raz pierwszy w ich ojczyźnie w 1841 roku.

Efekt pracy współautorów tego tomu uznawany jest za jedno z najważniejszych dziewiętnastowiecznych dzieł literackich dla norweskiego życia społecznego i kulturalnego.

Klimat i treść tych baśni są niesamowicie podobne do tych najbardziej znanych w Polsce, Braci Grimm czy Charlesa Perrault. Można odnaleźć bliźniacze historie czy łudząco podobnych bohaterów za sprawą motywów wędrownych, tak charakterystycznych dla utworów wywodzących się z kultury ludowej. Nie są jednak identyczne. To co je odróżnia to regionalny koloryt, norweskie smaczki! Znajdziecie na przykład królewicza zaklętego w niedźwiedzia polarnego czy trolle, które u nas tradycyjnie nie występują, za to w Norwegii na każdym kroku, nawet w centrum Oslo 🙂

Ilustracje do tej pozycji wykonała Maria Ekier, jedna z najwybitniejszych polskich ilustratorek. Charakterystyczny styl pasuje idealnie do surowego skandynawskiego klimatu: ponurych lasów i groźnych, niedostępnych gór.

Totalnie zakochaliśmy się w tych opowieściach. Przewrotne historie i ukryte w nich poczucie humoru sprawia, że książka nie jest na raz, uzależnia i trzeba do niej wrócić jeszcze raz i jeszcze 🙂

Dlaczego warto czytać dzieciom baśnie z różnych stron świata? Są niezwykle wartościową lekturą dla każdego, z kilku ważnych powodów:

  • odzwierciedlają zbiorowa mądrość,
  • przetrwały próbę czasu i nie straciły na wartości,
  • stanowią wspólny kod kulturowy wielu pokoleń,
  • poruszają problemy, z którymi zawsze borykali się ludzie,
  • pomagają znaleźć odpowiedź na odwieczne pytania człowieka
  • rozwijają wyobraźnię dziecka,
  • dają siłę, pomagają zrozumieć otaczający świat, pokazują jak poradzić sobie z problemami!

Czytajcie baśnie! Nie tylko te norweskie 🙂

Zamek Soria Moria. Baśnie norweskie

Zamek Soria Moria. Baśnie norweskie

Zamek Soria Moria. Baśnie norweskie

Zamek Soria Moria. Baśnie norweskie

Zamek Soria Moria. Baśnie norweskie

tytuł: “Zamek Soria Moria. Baśnie norweskie”

tekst: Peter Christen Asbjørnsen i Jørgen Moe

ilustracje: Maria Ekier

przekład z języka norweskiego: Beata Hłasko oraz Adela Skrentni-Olsen

wydawnictwo: Media Rodzina, 2010

objętość: 416 stron

dla dzieci i dorosłych

cena okładkowa: 49 zł

Reklama

Posty powiązane

Comments (1)

dobrze że dajecie możliwość poznania Baśni z innych krajów…to ważne,bo my juz nasze ojczyste znamy a warto wyjsc poza granicę i myslę że ta książka może byc bardzo interesująca,bo sam jestem ciekawy jakie Basnie mają dzieci z innych krajów

Zostaw komentarz