"Wszystkie dżinsy M." Teresa Monika Rudzka

blog o książkach dla dzieci

“Wszystkie dżinsy M.” to pierwszy odcinek nowej serii powieści dla młodzieży!

W linii wydawniczej od Poławiaczy Pereł, zatytułowanej “Zmutowany toster”, z założenia ukazywać się będą książki dla nastolatków, poruszające sprawy najważniejsze, takie które mogą przytrafić się każdemu, nam osobiście, albo komuś z naszego otoczenia. Dzięki tym opowieściom, czytelnik będzie mógł zrozumieć więcej… być może rozszyfrować niezrozumiałe zachowanie któregoś z rówieśników albo łatwiej poradzić sobie z własnymi problemami.

Podłużny format, proste ikonograficzne ilustracje i bardzo ograniczona paleta barw – to znaki rozpoznawcze.

“Wszystkie dżinsy M.” wysoko stawiają poprzeczkę kolejnym, przyszłym odcinkom serii. Dotykają jednej z najgorszych tragedii, jakie mogą spotkać nastolatka. Tytuł wskazuje na powiązanie z modą, ale nic bardziej mylnego.

To książka o śmierci, buncie i nieprzyjmowaniu nieodwracalnego.

Ukochana, ciepła, zawsze roześmiana mama, mamusia Kasia, odchodzi. Choć wszyscy bardzo wierzyli w siłę leczenia, rak odbiera jej włosy, dobre samopoczucie, a później życie.

To poruszająca powieść obyczajowa. Nie znajdziecie tu dziwnych stworzeń, wehikułu czasu, ani magicznych przedmiotów, za to dużą dawkę emocji osadzonych w dobrze znanym nam świecie.

Rzeczywistość głównej bohaterki, nastoletniej Michaliny, nie różni się zbytnio od naszej. Może dlatego tak łatwo się z nią utożsamić, zrozumieć czemu to wszystko robi… dziewczyna nie może pogodzić się ze śmiercią matki. Poczucie niesprawiedliwości, wielka tęsknota i rozpacz sprawiają, że popełnia błędy.

Książkę czyta się jednym tchem. Napisana jest poważnie, czuć w niej dojrzałość. Autorka nie stylizowała języka na młodzieżowy, co bardzo cieszy, zwłaszcza, że często ten zabieg wychodzi pokracznie.

Gorąco polecam, przeczytajcie “Wszystkie dżinsy M.” koniecznie!

Wszystkie dżinsy M.

Wszystkie dżinsy M.

tytuł: “Wszystkie dżinsy M.”

tekst: Teresa Monika Rudzka

ilustracja na okładce: Marcin Wolski

koncepcja graficzna serii: NEUS/ www.neus.pl

wydawnictwo: Poławiacze Pereł, 2017

objętość: 96 stron

dla młodzieży

cena okładkowa: 32 zł

Reklama

Posty powiązane

Zostaw komentarz