Szwedzkie komiksy dla dzieci – Mama Mu

Szwedzkie komiksy dla dzieci - Mama Mu

Pierwszy raz mam przyjemność przedstawiać Wam szwedzkie komiksy dla dzieci. Pomimo, że od dawna są na naszym rynku i chętnie po nie sięgamy.

Dziś prawdziwa gratka dla wszystkich wielbicieli duetu Mamy Mu i Pana Wrony. Rzadko spotyka się tak dobrane pary – pozytywnie i entuzjastycznia nastawiona do życia krowa oraz wiecznie narzekający, sceptyczny ptak. Są wiernymi przyjaciółmi, razem przeżywają mnóstwo przygód na pastwisku, w lesie czy w oborze. Dzieci za nimi szaleją, seria bogatowano ilustrowanych książek jest w czołówce najlepszych serii dla przedszkolaków. Ogromnym atutem tego cyklu, oprócz oczywiście wspaniałej fabuły i zabawnych pomysłów, są ilustracje uwielbianego Svena Norqvista, który stworzył serię o Pettsonie i Findusie czy wielką (nie tylko formatem) książkę “Gdzie jest moja siostra?”.

To co uwielbiam, to puenty Mamy Mu. Każda książka czy rozdział z ich udziałem, kończy się jakąś mądrością krowy. To znak rozpoznawczy tej serii. W komiksach też tak jest!

W “Mama Mu na wycieczce i inne komiksy” znajdują się cztery opowieści w komiksowej formie.

Bardzo polecam tę pozycję. Po pierwsze poznacie kolejne mądrości Mamy Mu… trafne i życiowe. No bo kto się nie zgodzi, że na przykład “Masz przyjaciela? Odwiedź go co niedziela!”?

Jest idealna dla osoby początkującej z komiksem. Kadry są wyraźnie rozdzielone, grzecznie następują jedna po drugiej, tekstu jest niewiele, a ilustracje są czytelne, poprowadzone prostą kreską. Nie powinny stanowić problemu nawet dla kilkuletniego dziecka.

Przy okazji… zachęcam was do podsuwania dzieciom również komiksów. Warto zapoznawać dziecko z formą komiksową, która z oczywistych względów jest inna od tradycyjnej książki i wymaga innych kompetencji od czytelnika… innych, ale niemniej ważnych czy gorszych.

Po drugie, dzięki właśnie tej formie i specyficznej budowie, może stanowić atrakcyjną lekturę dla początkującego czytelnika. Tu słów jest mniej, a dużo można wyczytać z następujących po sobie ilutracji i kontekstu.

tytuł: “Mama Mu na wycieczce i inne komiksy”

tekst: Jujja Wieslander

ilustracje: Sven Nordqvist

tłumaczenie: Michał Wronek-Piotrowski

wydawnictwo: Zakamarki, 2017

objętość: 60 stron

dla dzieci w wieku: 3+

cena okładkowa: 39,90 zł

Reklama

Posty powiązane

Zostaw komentarz