Serce Neftydy – Marcin Szczygielski – Książka Roku 2017

Serce Neftydy - Marcin Szczygielski

“Serce Neftydy” to książka, która zaraz po premierze otrzymała tytuł Książka Roku 2017 dla młodzieży w konkursie organizowanym przez IBBY. To, dedykowana nastolatkom, pierwsza powieść science-fiction Marcina Szczygielskiego.

Dotychczas wydawało mi się, że nie przepadam za tym gatunkiem literackim, ale po tej lekturze wiem, że to nieprawda 🙂

Marcin Szczygielski zbudował niesamowity, skomplikowany i logiczny, świat dalekiej przyszłości. Z rozmachem, nieograniczoną fantazją i ogromnym talentem literackim.

Głównego bohatera, Effi, poznajemy na chwilę przed osiągnięciem pełnoletności. Oprócz tego, że dorastał na promie kosmicznym, a samotnie wychowująca go mama, poławia odpady kosmiczne, by zapewnić im lepsze życie, jest typowym siedemnastolatkiem – zbuntowanym, z ekscytacją i obawą czekającym na dorosłość.

Chęć sprzeciwienia się matce oraz potrzeba udowodnienia sobie i innym, że jest już dorosły, sprawia, że chłopak popełnia błąd… Błąd, przez który, w jednej chwili, traci wszystko!

Rodzinny statek zostaje unicestwiony, a jego matka nie żyje. Zdruzgotany i zszokowany Effi, wśród szczątków po eksplozji, poszukuje ciała matki. Udaje mu się odnaleźć tylko jej serce.

Do przybycia przedstawicieli Federacji dzieli go tylko chwila. Chłopak musi uciekać. Postanawia wyruszyć na planetę Ziemię, choć wie, że jest wyniszczona przez wojny genetyczne, toksyczna i niezamieszkała. Chce znaleźć stare, nadal czynne, laboratorium i przywrócić życie swojej mamie.

Mam wielką nadzieję, że sięgniecie po tę kapitalną książkę, więc nie chcąc psuć Wam zabawy, napiszę tylko, że okazało się, że Ziemia nie jest aż w tak złym stanie, jak chłopakowi wmawiano. Na Ziemi, którą tu nazywa się Duat, spotka śmiertelne zagrożenie, niesamowite przygody, odkryje wielką intrygę i pierwszą trudną miłość.

“Serce Neftydy” czyta się jednym tchem, nawet jeśli nie jest się fanem science fiction. Jest świetnie napisana, intrygująca i wciągająca.

Marcin Szczygielski sam zilustrował swoją powieść. Nic dziwnego, bo wcześniej ilustrował i projektował okładki magazynu “Nowa fantastyka”, a gatunek jest mu bliski. W książce znajduje się kilkanaście kolorowych, całostronicowych ilustracji, ukazujących wizję Autora, co do wyglądu głównych postaci i krajobrazów.

Podsuwajcie lekturę nastolatkom i sami sięgnijcie, jest świetna!

tytuł: “Serce Neftydy”

tekst i ilustracje: Marcin Szczygielski

wydawnictwo: Instytut Wydawniczy Latarnik, 2017

objętość: 447 stron

dla młodzieży, 15+

cena okładkowa: 42,99 zł

KUP TERAZ U PSOTNIKA ZA 32 zł

Reklama

Posty powiązane

Zostaw komentarz