PIPPI W PARKU – nowość Astrid Lindgren z 1949 r.

PIPPI W PARKU - nowość Astrid Lindgren z 1949 r.

Na księgarniane półki w Polsce trafiła właśnie PIPPI W PARKU – nowość Astrid Lindgren z 1949 r. To niesamowite, że wreszcie jest! Poznańskie wydawnictwo Zakamarki postanowiło wydać ją z okazji, obchodzonych w tym roku na całym świecie, 75. urodzin Pippi Pończoszanki!

Historia książki jest bardzo ciekawa. Otóż, jak podaje polski wydawca, ta opowieść po raz pierwszy ukazała się w broszurze z programem obchodów Dnia Dziecka w sztokholmskim parku Humlegården w 1949 roku. Pięćdziesiąt lat później wygrzebano ją z archiwów, dwubarwne ilustracje Ingrid Vang Nyman odrestaurowano i pokolorowano i w ten sposób powstała książka obrazkowa wydana w Szwecji w 2000 roku. A dziś, dwadzieścia lat później, możemy cieszyć się nią i my 🙂

A jest się z czego cieszyć! Skoro została napisana przez Autorkę z okazji Dnia Dziecka, o tym święcie jest mowa, ale tylko na marginesie 🙂 Przede wszystkim Pippi daje popalić chuliganom ze Sztokholmu! Pewnego dnia, wraz z przyjaciółmi, Tommym i Anniką, ruda dziewczynka przeczytała w gazecie, że policja ze stolicy jest bezradna wobec okropnych łobuzów, którzy grasują w parku. Samotnym paniom wyrywają torebki, a mężczyzn szarpią za wąsy. Pippi nie może czytać takich informacji bezczynnie, przecież jest najsilniejszą dziewczynką świata!

Cała zgraja, wraz z małpką i koniem, jadą do miasta zająć się problemem. By mieli gdzie spać, Pippi zabiera nawet Willę Śmiesznotkę.

Opowieść zaskakująca, pełna humoru i serio… bardzo odważna, jak na czasy, w których powstała. Ciekawa jestem, jak została przyjęta kilka lat po wojnie, bo jest zuchwała, nawet na dzisiejsze czasy. Główna bohaterka, swoim zwyczajem, jest niezależna, samowystarczalna, pyskata i gotowa na wszystko, by walczyć ze złem.

Książka z jednej strony przesiąknięta retro klimatem, z drugiej świeża i aktualna, dokładnie taka, jak wszystkie opowieści niesamowitej Astrid Lindgren.

Jeśli znacie już na pamięć książkę “Czy znasz Pippi Pończoszankę?”, to koniecznie przeczytajcie “Pippi w parku”! Będziecie zachwyceni!

Na zdjęciach wystąpiły również zabawki, które powstały na wzór kultowych ilustracji i idealnie nadają się do zabaw zainspirowanych nadzwyczajną Pippi 🙂

tytuł: Pippi w parku

tekst: Astrid Lindgren

ilustracje: Ingrid Vang Nyman

tłumaczenie: Anna Węgleńska

wydawnictwo: Zakamarki, 2020

objętość: 20 stron

dla dzieci w wieku: 3+

cena okładkowa: 27,90 zł

Reklama

Posty powiązane

Zostaw komentarz