Nowa książka popularnonaukowa Ewy Solarz Ziemianie

Dziś przed Wami nowa książka popularnonaukowa Ewy Solarz Ziemianie, która ukazała się w katalogu wydawnictwa Druganoga.

Ziemianie to, przetłumaczony na nasz język, raport (a właściwie jedynie jego fragmenty) Międzyplanetarnej Ekspedycji Badawczej. W jej radzie zasiadają przedstawiciele najinteligentniejszych form życia w kosmosie i od kilku miliardów lat zlecają zbieranie informacji o wszystkich przejawach inteligencji w kosmosie.

Na pierwszych stronach poznajemy ciekawostki dotyczące naszej planety. Czy wiedzieliście na przykład, że w kosmosie istnieją miliardy (!) planet podobnych do Ziemi, czyli o zbliżonych rozmiarach i umiejscowionych w podobnej odległości od swoich gwiazd?

Z każdą kolejną rozkładówką zbliżamy się coraz bardziej do powierzchni, by wreszcie bardzo dokładnie poznać człowieka, wraz z jego różnymi zwyczajami, religiami czy językami.

Każda strona to plansza pełna fascynujących informacji, która dodatkowo posiada niebieski pasek na samym dole z danymi szczegółowymi lub liczbowymi, przeznaczonymi dla bardziej dociekliwych lub po prostu dorosłych. Nie bójcie się, że książka jest nudna. Nic bardziej mylnego…. ona po prostu błyszczy i tryska dowcipem i humorem.

Nowa książka popularnonaukowa Ewy Solarz Ziemianie to arcyciekawy album z ilustracjami Roberta Czajki, czyli duetu, który wspólnym projektem zachwycił nie pierwszy raz! Ilustracje są świetne. Charakteryzuje je ograniczona paleta kolorów, mnóstwo detali i zabawne pozy i miny bohaterów. Rysunki przywodzą na myśl ilustracje z lat 50 i 60 XX wieku. Artysta postanowił przedstawić Ziemian korzystając z modelu społeczeństwa, który już przeminął… postacie są zabawnie ubrane, zazwyczaj w długich płaszczach i w nakryciach głowy, z walizkami… Większość atrybutów, z którymi ludzie są przedstawieni, jest już przestarzałych, archaicznych, z minionej epoki… przykładowo Ziemianie korzystają z budek telefonicznych, czytają papierowe gazety czy obserwują rośliny przez lupy.

Nie przegapcie tej cudownej pozycji! Zobaczcie, jak różnorodnie i ciekawie jest na naszej planecie oraz jak wiele, my ludzie, mamy wspólnego z innymi gatunkami zwierząt na świecie.  Ziemianie to książka, która mnie absolutnie zachwyciła. Nic dziwnego, że Ewa Solarz pracowała nad nią wiele lat, o czym opowiedziała nam w rozmowie, którą możecie przeczytać tu!

tytuł: Ziemianie

tekst: Ewa Solarz

ilustracje: Robert Czajka

wydawnictwo: Druganoga, 2023

objętość: 80 stron

dla dzieci, młodzieży i dorosłych

cena okładkowa: 69,90 zł

Reklama

Posty powiązane

Zostaw komentarz