Mały Teatr Ilustracji – Księżyc – Dobrusia Rurańska

Mały Teatr Ilustracji - Księżyc - Dobrusia Rurańska

Picture book w formie zainspirowanej Kamishibai… Brzmi intrygująco i ciekawie? Bo takie jest!

“Księżyc” to nietypowa książka obrazkowa, autorstwa młodej ilustratorki, której prace, niejednokrotnie, prezentowaliśmy na Strefie Psotnika, Dobrusi Rurańskiej. Jej styl jest bardzo charakterystyczny, a tematyka zawsze związana z przyrodą, łąką i małymi stworzeniami, jak gryzonie czy nietypowe owady.

“Księżyc” to poetycka opowieść o dążeniu do celu. Jej główny bohater za wszelką cenę chce dotknąć tytułowego Księżyca. W jakimś sensie mu się uda, ale nie zdradzę więcej szczegółów.

Czym jest Mały Tetrzyk od młodego wydawnictwa Mały Teatr Ilustracji? To kartonik przypominający tekturowy telewizorek, ale nie potrzebuje baterii. Jest zasilany jedynie wyobrźnią!

Jak to działa? To bardzo proste. Wystarczy, trzymając w rękach pudełeczko, w wyciętym specjalnie miejscu, dwoma palcami wysunąć kartonik i odwracając w odwrotną stronę, przełożyć i wsunąć z powrotem. Dzięki temu naszym oczom ukaże się strona tytułowa spektaklu, a z boku znajdziemy otwór do przekładania plansz.

Wyciągając kolejne strony, wprawiamy historię w ruch i sami stajemy się narratorem historii. Opowiadać może rodzic, siedzący obok dziecka albo samo dziecko. Do tworzenia historii można też zaangażować więcej osób, na przykład rodzeństwo lub grupę przedszkolną.

Mały Teatrzyk ma wiele zalet. Oprócz oczywistych, takich jak spotkanie z piękną ilustracją i magicznym przesłaniem, ma walory edukacyjne. To świetna okazja do ćwiczenia swobodnego opowiadania, interpretacji obrazów, układania logicznych zdań. I co najlepsze – za każdym razem historia może być zupełnie inna.

Każda z dwudziestu siedmiu plansz ma na odwrocie przygotowane puste miejsce, w którym można wyszaleć się artystycznie za pomocą kredek, lub zrobić notatki czy własne elementy opowieści.

Pudełeczko zostało wzbogacone o dodatki – kolorowankę oraz tekturkę, z której można wyciąć bohaterów “Księżyca” i zginając w odpowiedni sposób mieć dwustronną postać. To świetna inspiracja, by robić własne postacie w podobny sposób 🙂

Autorka, Dobrusia Rurańska, napisała piękne motto do swojej książki:

“Każdy ma swoje własne wielkie marzenie.

Niektórzy mają ich nawet kilka.

Czesem zbieramy się na odwagę i próbujemy je spełnić.

Najważniejsze jest to, aby sięgając gwiazd nie przegapić tego, co pojawia się całkiem blisko.”

 

Bardzo zachęcam do zapoznania się z “Księżycem”, ale również do kontaktu z różnymi formami Kamishibai. To stara, tradycyjna japońska sztuka, łącząca teatr z książką. Od wielu lat jestem pod wrażeniem tej techniki i pisałam już o tym wielokrotnie. Jeśli ktoś ma ochotę poczytać więcej o Kamishibai i innych produktach tego typu, dostępnych w Polsce, to zapraszam:

3 sposoby na książki w teatrze… lub teatr w książce

Teatr w domu

Kamishibai “Mój przyjaciel Kemushi”

Mały Teatr Ilustracji - Księżyc - Dobrusia Rurańska

tytuł: “Księżyc”

tekst i ilustracje: Dobrusia Rurańska (inne książki tej Autorki opisywane na Strefie Psotnika to Znajdka oraz ilustracje do Myszki Doroty Gellner)

wydawnictwo: Mały Teatr Ilustracji, 2017

objętość: 27 plansz, karta do kolorowania, kartonik z postaciami, tekturowe opakowanie

dla dzieci w wieku: 3+, 6+

cena okładkowa: 59 zł

KUP TERAZ U PSOTNIKA

Reklama

Posty powiązane

Zostaw komentarz