Książka o rozwodzie rodziców Życie Mrówki

Książka o rozwodzie rodziców Życie Mrówki to nowość w katalogu poznańskiego wydawnictwa Zakamarki i jednocześnie pierwsza z trzech o Mrówce i jego zwykłym życiu. 

Mrówka to tak naprawdę nie żadna mrówka, tylko chłopiec. Nikt już nie pamięta, czemu tak na niego mówią.  Ma sześć lat i wiedzie zwykłe życie… chodzi do zerówki, ma przyjaciół, super zabawy, rower. Chłopiec wprowadza czytelnika do swojego dziecięcego świata, relacji rówieśniczych, farmy ślimaków, nowego sąsiada i zdradza swoje największe marzenia… na przykład te o kocie, którego chciałby mieć najbardziej na świecie, ale niestety nie ma na to szans, bo mama na alergię.

Mrówka wie, że gdy rodzice mówią do siebie po angielsku, chodzi o miejsce ukrycia słodyczy albo inne tajemnice, o których on ma nie wiedzieć. Niestety ostatnio rodzice bardzo często mówią po angielsku i co gorsza… krzyczą i ewidentnie się kłócą. Co się stanie jeśli postanowią się ROZWIEŚĆ?

Uwielbiam szwedzką literaturę dziecięcą za podejście do trudnych spraw. Za opowiadanie bez ogródek, bez tabu, a jednocześnie z wyczuciem i wrażliwością. Tak dokładnie jest w tej książce. To idealna lektura zarówno dla dzieci, które przeżywają rozwód rodziców, jak i dla tych, które jedynie słyszały o takim zdarzeniu u znajomych rówieśników.

Czego uczy książka o rozwodzie rodziców Życie Mrówki? Pokazuje, że czasem rozstanie jest najlepszym wyjściem i że można przeprowadzić to w taki sposób, by dziecko straciło jak najmniej, a na przykładzie Mrówki dowiadujemy się, że choć rozstanie rodziców bardzo boli, są również pozytywne aspekty.

Książka jest przyjazna początkującym czytelnikom. Ma duże litery, powiększone odstępy pomiędzy linijkami, sporo czarno-białych ilustracji, które dają odpocząć, ale nie odrywają uwagi od tekstu…. A skoro już jesteśmy przy ilustracjach 🙂 Autorką ołówkowych rysunków w Życiu Mrówki jest Emma Adbåge, której charakterystycznej kreski, nie da się pomylić z nikim innym. Niesamowicie potrafi spojrzeć na świat z perspektywy dziecka, a jej prace mają mnóstwo wspólnego z dziecięcymi rysunkami.

tytuł: Życie Mrówki

tekst: Linn Gottfridsson

ilustracje: Emma Adbage

tłumaczenie: Barbara Jankowska

wydawnictwo: Zakamarki, 2023

objętość: 128 stron

dla dzieci w wieku: 6+

cena okładkowa: 39,90 zł

Reklama

Posty powiązane

Zostaw komentarz