Gutek i potwory – seria, która zachęca dziecko do czytania

Gutek i potwory - seria, która zachęca dziecko do czytania

Gutek i potwory – seria, która zachęca dziecko do czytania? Może brzmi nieprawdopodobnie, ale tak właśnie jest 🙂 Hiszpański fenomen wydawniczy, który stał się światowym bestsellerem nareszcie w Polsce.

To był czytelniczy wybór na ferie zimowe Staśka, mojego syna, który od pierwszej strony utożsamił się z głównym bohaterem. To jego rówieśnik, Gutek Zawada, dziewięciolatek, który ma niesamowitą wyobraźnię, nie cierpi sprzątać swojego pokoju, gubi wypracowania i zupełnie nie rozumie Lizki, swojej sąsiadki, która zawsze wszystko pamięta i na każdą lekcję jest przygotowana. Gutek to typowy chłopiec w tym wieku, z tą jednak różnicą, że ma niesamowitych przyjaciół – potwory, które pokazują mu przygody niezapomnianych bohaterów literackich, takich jak Tomek Sawyer, Piotruś Pan czy Asterix. Wspólnie czytają najlepsze książki, to dzięki nim Gutek rozkochuje się w powieściach Roalda Dahla i wielu innych klasyków.

Gutek i potwory to hiszpańska seria powieści graficznych, w której tekst opowiadań przeplata się z komiksem. Dzięki temu czyta się bardzo szybko i nawet niewprawiony czytelnik szybko odczuwa satysfakcję z lektury. Na polskim rynku, dzięki staraniom wydawnictwa RM, ukazały się dwa pierwsze odcinki, ale oryginalnie jest ich znacznie więcej. Mamy więc nadzieję, że ilość książek o Gutku w języku polskim szybko się powiększy. Seria okazała się światowym bestsellerem, sprzedano jak dotychczas kilkadziesiąt tysięcy egzemplarzy. Pierwszy tom polskiej edycji ukazał się w zeszłym roku, został objęty honorowym patronatem Fundacji „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom” i zdobywa serca polskich czytelników.

Gutek i potwory – Pan Flat nadchodzi

tekst: Jaume Copons, ilustracje: Liliana Fortuny, tłumaczenie: Patrycja Zarawska,

wydawnictwo: RM, objętość: 136 stron, cena okładkowa: 24,99 zł

Tom pierwszy, w którym poznajemy Gutka Zawadę. Po szeregu niepowodzeń w domu i szkole, chłopiec dostaje od szkolej bibliotekarki pluszowego potworka. Zabiera go do domu i nagle okazuje się… że to nie zabawka. To książkowy potwór, który żyje, mówi, nazywa się Pan Flat i nie ma z nim nudy! ABSOLUTNIE!

Potwór jest tak spragniony książek, w końcu ostatnie lata spędził w ciemnym bibliotecznym magazynku, że od razu zasiada do książki. Razem z Gutkiem zaczytują się w Wyspie Skarbów, ale na tym nie koniec. Później poznają razem wiele innych wspaniałych książek.

Gutek i potwory – Obronić Nautilusa

tekst: Jaume Copons, ilustracje: Liliana Fortuny, tłumaczenie: Patrycja Zarawska,

wydawnictwo: RM, objętość: 144 stron, cena okładkowa: 24,99 zł

Szybko okazuje się, że Pan Flat nie jest jedynym potworem na świecie. Wszak wraz z całą bandą innych został wyrzucony z Księgi Potworów, przez okropnego doktora Brzydkofa, który jest przedstawicielem szczególnie okropnego gatunku potworów – lubi wyrządzać zło dla własnej przyjemności. Teraz wszyscy spotykają się w realnym świecie, tym pozaksiążkowym, a ich konflikt nadal trwa. Gutek ukrywa w domu już nie jednego, a całą gromadę potworów i wraz z nimi postanawia pokrzyżować plany okropnego doktora i jego pomocnika Śniętego.

Jak się okazuje, doktor w przebraniu krytyka kulinarnego, chce zrujnować restaurację Nautilus. Chłopiec, wraz z grupą niesztampowych przyjaciół, opracowują plan i zamierzają działać! Chcą pokrzyżować plany czarnym charakterom, ale czy im się uda? Sprawdźcie sami KONIECZNIE!!!

Autorami serii jest para przyjaciół – ilustratorka Liliana Fortuny oraz pisarz Jaume Copons. Więcej o nich i o całej serii możecie poczytać na oficjalnej stronie serii tu!

Tam również, w zakładce Do pobrania, znajdziecie mnóstwo bajerów, takich jak Kalendarz ścienny na 2019 rok, maski bohaterów i kilka innych. Zachęcamy do buszowania na ich stronie 😀 My się wciągnęlismy 🙂

Reklama

Posty powiązane

Comments (1)

Właśnie odkryliśmy Gutka i jesteśmy zachwyceni! Z zainteresowaniem słucha 5letnia córka, a syn 7letni uczy się z Gutkiem czytać. Ja czytam opisy a syn teksty z okienek. Za nami już dwie pierwsze części i czekamy na trzecią. Szkoda tylko, że już ostatnią bo więcej póki co nie zostało wydane…

Zostaw komentarz