legendy7

legendy6

Tak jak obiecaliśmy, przedstawiamy dziś pozycję wyjątkową. Wydane przez Muzeum Warszawy “Legendy warszawskie. Antologia” to imponująca księga, zawierająca aż 61 tekstów, spisanych od XIX wieku po dzień dzisiejszy. To pierwsza na rynku tak obszerna publikacja w tej tematyce.

To wydanie popularnonaukowe. Oprócz starannie wybranych legend znajdziemy tu szkic historyczny o Warszawie, mapę legend warszawskich, słownik pojęć, nazw i określeń i mnóstwo dodatkowych informacji.

Tom zawiera popularne historie o Warsie i Sawie czy Bazyliszku. O niektórych z nich powstało wiele różniących się od siebie opowieści. Jest też mnóstwo nieznanych, zupełnie zaskakujących. Świetne źródło informacji dla osób zainteresowanych historią stolicy, prawdziwa kopalnia wiedzy.

Autorzy posegregowali legendy pod kątem topograficznym. Czytając kolejno zamieszczone teksty uczestniczymy w niesamowitym, historycznym spacerze po dawnym mieście.

Wraz z książką ukazała się rozkładana “Mapa legend warszawskich”. Naniesione na nią zostały ulice, budynki i miejsca występujące w legendach. Te, które nie zachowały się do dziś, oznaczono innym kolorem.

legendy2

legendy3

To nie jest typowa książka dla dzieci. Powstała z myślą o dorosłym czytelniku, ponieważ pierwotnie te historie służyły jako opowieści dla dorosłych, przekazując wyobrażenia o rzeczywistości. Nie brakuje w nich okrutnych scen.

Oczywiście duża część legend jest odpowiednia dla dzieci. Poniżej można zauważyć, że jeden tytuł jest podkreślony innym szlaczkiem od drugiego. To nie tylko dekoracja, ale celowy zabieg. Autorzy sprytnie zaznaczyli kolorem niebieskim te, które nadają się dla dzieci oraz czerwonym, przeznaczone dla dorosłego czytelnika. To bardzo ułatwia, jeśli z tomu korzystają przedstawiciele kilku pokoleń 🙂

legendy8

legx2

Legendy zostały bogato zilustrowane przez Wojciecha Pawlińskiego. Nowoczesne, proste, wykorzystujące ograniczoną paletę barw. Styl z jednej strony nawiązuje do tradycji ilustrowania legend, ale jest na tyle nowoczesny, że odświeża utrwalone wizerunki bohaterów. Ilustracje mają sprawić, że książka będzie bardziej przystępna dla dzieci, ale korzystają na tym wszyscy odbiorcy, ci starsi też 🙂

Autor przygotował również specjalnie dla nas takie cudo:

strefa-psotnika

Książka jest świetnie wydana. Bardzo solidnie i bez oszczędności. Piękna tłoczona okładka, zmusza do bezustannego głaskania. Dwie atłasowe tasiemki  – można zaznaczyć, w którym miejscu przerwaliśmy czytanie dziecku, a w którym sobie 🙂

legendy7

Zachęcam każdego do zapoznania się z tym wydaniem. Legendy są niezwykle istotne, to one tworzą tożsamość miasta, ich elementy wciąż funkcjonują w naszej rzeczywistości. Jak napisał Krzysztof Zwierz we wprowadzeniu do “Legend” :

“Obraz dawnego miasta najlepiej (…) przywołują liczne legendy, przechowujące pamięć o nim, strzegące jego tożsamości i jednocześnie barwnie uzupełniające jego dzieje.”

leg4

wybór legend: Anna Marta Zdanowska

opracowanie i redakcja: Julia Odnous

ilustracja: Wojciech Pawliński

MUZEUM WARSZAWY, 2016

624 strony

dla dzieci i dorosłych

cena okładkowa 69 zł

cena mapy 10 zł

 

KONKURS

Zapraszamy wszystkich do udziału w konkursie, w którym nagrodą jest jeden egzemplarz opisywanej tu książki.

Pytanie konkursowe brzmi: Jaka legenda związana jest z nieistniejącym już pałacem Gozdzkich-de Nassau?

Odpowiedź na pytanie konkursowe prosimy wysyłać na adres mioda@strefapsotnika.pl w temacie wpisując “Konkurs – Legendy warszawskie”

Prosimy nie zamieszczać odpowiedzi tu w komentarzu, a jedynie inne refleksie na temat książki.

Nagrodzimy jedną osobę, która prześle poprawną odpowiedź.

 

Czekamy na Wasze meile do końca tygodnia, do godziny 24.00 w niedzielę 13 listopada 2016

DOBREJ ZABAWY!

 

Rozwiązanie konkursu!

Poprawna odpowiedź to legenda o księżniczce na Dynasowskiej górze, inaczej mówiąc legenda o złotej kaczce 🙂

Pierwszą osobą, która podała poprawną odpowiedź była Karolina Kurek!

Serdecznie gratulujemy i już pakujemy egzemplarz Legend dla Pani.

Wszystkim dziękujemy serdecznie za udział w zabawie 🙂

Reklama

Posty powiązane

Comments (7)

Trudny konkurs, ale nie poddajemy się 🙂

nie może być za łatwo 😀 trzeba się wykazać 😀

Pytanie konkursowe interesujące więc fajnie było poszukać ,poczytać i dojść do sedna!Odpowiedz wysłana. 🙂

szkoda, że taki mały nakład, już nie ma w magazynie 🙁

to może będzie dodruk!

Będzie dodruk! Książka będzie dostępna znowu w połowie grudnia 🙂

Zostaw komentarz