Narodziny – najsubtelniejsza książka popularnonaukowa o rozmnażaniu zwierząt

Narodziny - najsubtelniejsza książka popularnonaukowa o rozmnażaniu zwierząt

Książka od wydawnictwa Tatarak, zatytułowana “Narodziny” to chyba najpiękniejsza i najsubtelniejsza książka popularnonaukowa o rozmnażaniu zwierząt na świecie 🙂 Mam nadzieję, że uda mi sie przedstawić ją na blogu tak dobrze, byście mogli to poczuć co mam na myśli!

Album “Narodziny” przedstawia różnorodne sposoby wydawania na świat potomstwa i tego, jak przebiega późniejszy rozwój, w królestwie zwierząt. Książka inspiruje do dalszych poszukiwań i zgłębiania tematu, przekonuje jaką ogromną różnoronością gatunków zwierząt możemy się obecnie cieszyć na Ziemi.

We wstępie czytelnik dowiaduje się, że zwierzęta w różny sposób zajmują się swoimi dziećmi. Czasem pojedyńczo, czasem w parach, a jeszcze u innych gatunków, całym stadem. Zdarza się, że nowonarodzony maluch musi sam sobie poradzić, gdyż jego rodzice nie zajmują się nim wcale.

Jest też drugie cudowne przesłanie, jakie niesie ta książka. Autorka oprócz informacji popularnonaukowych z zakresu przyrody i biologii, przekazuje dzieciom, że każde nowe istnienie jest ważne i wyjątkowe, a świat daje mu nieskończoną liczbę możliwości.

Niesamowite rzeczy dzieją się również w warstwie graficznej tej książki. Papierowe strony zostały poprzetykane stronami z częściowo transparentnej kalki, zadrukowanej w taki sposób, by trochę ukrywać, odrobinę zdradzać, budując napięcie i ekscytację przed przerzuceniem kolejnej kartki. Wygląda to tak, jakby kolejno opisywane zwierzęta ukrywały się wstydliwie przed oczami czytelnika w tak intymnych sytuacjach.

Autorką książki jest Aina Bestard, która totalnie skradła serca polskich czytelników książkami z serii “Co kryje…”. Tam artystka wykorzystała różnokolorowe folie, by w zależności od koloru przez który patrzymy na obraz, co innego stawało się dla nas widoczne. Książki ukazały się po polsku również dzięki staraniom wydawnictwa Tatarak i pisaliśmy o nich tu!

Wracając jednak do “Narodzin”. W całej książce zostało opisanych kilka gatunków, a wśród nich pingwin cesarski, żółw lądowy, konik morski, kangur rudy, ropucha zwyczajna i danaid wędrowny oraz płetwal błękitny. Każdemu z gatunków zarezerwowano kilka rozkładówek, dając się porwać czytelnikowi w niesamowitą podróż.

Wydaje mi się, że to najsubtelniejsza, najbardziej artystyczna i najpiękniejsza książka o rozmnażaniu zwierząt, jaką miałam w ręku. Mam nadzieję, że ujrzycie to na zdjęciach, ale bardzo zachęcam was do poszukania własnego egzemplarza do dotykania, głaskania i podziwiania 🙂

tytuł: Narodziny

tekst i ilustracje: Aina Bestard

tłumaczenie: Karolina Jaszecka

wydawnictwo: Tatarak, 2018

objętość: 80 stron

dla dzieci w wieku: 6+

cena okładkowa: 58 zł

Reklama

Posty powiązane

Zostaw komentarz