Cudowny chłopak. Wszyscy jesteśmy wyjątkowi – R.J. Palacio

Cudowny chłopak. Wszyscy jesteśmy wyjątkowi - R.J. Palacio

Wraz z nowym wydaniem bestsellerowej powieści “Cudowny chłopak” i poruszającej ekranizacji, która właśnie weszła do kin, ukazała się ilustrowana wersja książki dla dzieci w wieku przedszkolnym, zatytułowana “Cudowny chłopak. Wszyscy jesteśmy wyjątkowi”. 

To bardzo prosta historia nakłaniająca do akceptacji inności. Wszystkie poboczne wątki zostały tu pominięte, a książka skupia się na jednym aspekcie i niesie ze sobą piękne przesłanie.

Opowieść jest snuta w pierwszej osobie przez jednookiego chłopca, który cierpi z powodu swojego wyglądu. Nie ma przyjaciół… no prawie, bo na wszystkich rozkładówkach jest z nim wierna sunia Daisy, która kocha go bezwarunkowo i akceptuje.

Choć najbliżsi mówią, że chłopiec wyjątkowy, rówieśnicy wytykają go palcami i mówią o nim niemiłe rzeczy. Bohater przekonuje małego czytelnika, że nasza planeta jest na tyle duża, że znajdzie się na niej miejsce dla wszystkich i jeśli zmienimy sposób patrzenia, to uda nam się dostrzec, że wszyscy są cudami i że każdy jest wyjątkowy.

To dobry materiał do rozmowy o akceptacji nie tylko w domu, ale również w grupie przedszkolnej. Każda strona to duża ilustracja i bardzo krótki tekst. Książka jest w dość pokaźnym formacie A4. To sprawia, że można zaprezentować ją grupie dzieci siedzących przed nami na dywanie i na jej motywach rozpocząć rozmowę.

Wiem, że nie mogę zmienić tego, jak wyglądam.

Ale MOŻE, tylko może… ludzie mogą zmienić sposób, w jaki na mnie patrzą.

 

Ilustracje wykonała sama Autorka. Bardzo cenię R.J. Palacio jako pisarkę, jestem pod wrażeniem powieści “Cudowny chłopak”, ale moim zdaniem, rysunki nie są porywające. To oczywiście kwestia gustu, więc oceńcie sami 🙂

tytuł: Cudowny chłopak. Wszyscy jesteśmy wyjątkowi

tekst i ilustracje: R.J. Palacio

wydawnictwo: Albatros, 2017

objętość: 32 strony

dla dzieci: 3+

cena okładkowa: 32,90 zł

 

Do prezentacji powieści “Cudowny chłopak” możecie wrócić tu!, do recenzji ekranizacji tu! 🙂

Reklama

Posty powiązane

Comments (2)

Dziękuję za pokazanie środka. Miałam ją kupić dla synka 5,5 roku, ale teraz myślę, że jest już na nią za duży. 🙁 Pomyślę o pełnowymiarowej wersji jednak. 🙂

zdecydowanie za duży, polecam powieść, choć odrobinę za młody, na pewno warto by czekała na swój moment, bo jest świetna 🙂

Zostaw komentarz