Książki dla dzieci o architekturze

Książki dla dzieci o architekturze recenzje, blog o książkach dla dzieci

arch1

Dziś przedstawiamy książki dla dzieci o architekturze.

Pozycje, dzięki którym udało nam się zaszczepić w dzieciach fascynację tą niesamowitą dziedziną, bo przecież architektura nas otacza, można się nią zachwycać i niekoniecznie dopiero w dorosłym życiu!

Na szczęście od kilku lat książek dla najmłodszych w temacie architektury przybywa, może dzięki temu za jakiś czas dostrzeżemy również, że estetyczne projekty wyprą z polskich miast i miasteczek te szkaradne 🙂 Na to liczę, a tymczasem…

Najlepsze książki dla dzieci o architekturze:

“D.O.M.E.K” Aleksandra i Daniel Mizielińscy

Wydawnictwo Dwie Siostry, 2009, 152 strony, dla dzieci 5+, cena okładkowa 42 zł

Książki dla dzieci o architekturze recenzje

D.O.M.E.K. to książka, którą mamy od wielu lat. Ma poobijane rogi, trochę poniszczone kartki w środku, jest intensywnie używana. Staś dostał ją od naszej przyjaciółki architektki na trzecie urodziny. Wtedy lektura była trochę na wyrost, ale szybko stała się jedną z ulubionych. Wracamy do niej bardzo często, to ona zainspirowała Staśka do wymyślania swojego domu, który rzekomo wybuduje w przyszłości. Będzie naprawdę niezwykły, bo cały pod ziemią, na powierzchni zaplanowany jest tylko niepozorny ogródek, a wśród krzaków tajemny zjazd w dół… Cały ze szkła, bo transparentny dach zapewni doświetlenie wnętrza, a przez ściany będą widoczne robaki i żyjątka oraz korzenie drzew i roślin 🙂

wracając do książki…

D.O.M.E.K. to przewodnik po najbardziej zdumiewających domach, które powstały na całym świecie. Wybrano 35 przykładów naprawdę fascynujących i niebanalnych projektów. Wszystkie genialnie przedstawione w graficzny sposób. Każdy możemy zlokalizować na mapie Europy lub świata oraz poznać najwybitniejszych architektów.

Książki dla dzieci o architekturze

Książki dla dzieci o architekturze

“Ignaś Kitek, architekt” Andrea Beaty, ilustracje David Roberts

Wydawnictwo Kinderkulka, 2017, 32 strony, dla dzieci 3+, cena okładkowa 39,90 zł

Książki dla dzieci o architekturze

“Ignaś Kitek, architekt” to książka którą mamy od kilku dni. Nie wpłynęła jeszcze na nasze zainteresowania, ale zainspirowała dzisiejsze zestawienie. To pierwsza pozycja wydana przez Kinderkulkę, nowe wydawnictwo zajmujące się literaturą dziecięcą.

Główny bohater, Ignacy, to chłopiec, który od pierwszych miesięcy swojego życia zajmował się wznoszeniem konstrukcji ze wszystkich dostępnych mu materiałów. Począwszy od zużytych pieluch, poprzez jabłka, naleśniki, kredę w szkole. Z wiekiem jego zapał do budowania wcale nie słabł.

Książka otwiera nową na naszym rynku serię o dzieciach i zawodach. Na razie w Stanach Zjednoczonych są 3 części i tyle jest zaplanowanych u nas. Być może, jeśli autorka wyda kolejne odcinki, pojawią się one u nas.

Pierwsza część o Ignasiu ma bardzo specyficzny sposób rymowania, sprawia pewną trudność wejście w rytm tej historii, ale treść jest ciekawa. Porusza kilka ważnych tematów. Ukazuje między innymi słabość systemu edukacji, który zabija w dzieciach ich indywidualne zainteresowania, wszystkich zmuszając do robienia tego samego w tym samym czasie. Grozi paluszkiem nauczycielom, którzy nie dają rozprostować skrzydeł indywidualistom, często kierując się swoimi prywatnymi uprzedzeniami. Tak w każdym razie było w przypadku Ignasia.

Jestem ciekawa kolejnych tomów. W drugiej części “Rózia Rewelka, inżynierka”, która ma ukazać się na wiosnę b.r., tekst ma być bardziej rytmiczny, co być może sprawi, że będzie łatwiejszy w odbiorze. Z zaciekawieniem czekam, a tymczasem polecam waszej uwadze debiut Kinderkulki 🙂

Książki dla dzieci o architekturze

Książki dla dzieci o architekturze

Książki dla dzieci o architekturze

“Dom” J.Patrick Lewis, ilustracje Roberto Innocenti

Wydawnictwo Bona, 2012, przekład Małgorzata Pasicka, 64 strony, dla dzieci i dorosłych, cena okładkowa 44,90 zł

Książki dla dzieci o architekturze

To książka obrazkowa pokazująca historię Europy XX w. poprzez przedstawienie zmieniającego się jednego kadru, w którym jest dom. Od pierwszej do ostatniej ilustracji widzimy cały czas ten sam budynek, możemy zaobserwować zmiany zachodzące w tym mikrokosmosie. Oczywiście nie jest to książka z założenia architektoniczna, ale ponieważ moje dzieci najbardziej fascynuje dopatrywanie się zmian właśnie w tym obszarze, postanowiłam wcielić ją do zestawienia. Poniżej pierwsza i ostatnia ilustracja, sprawdźcie koniecznie jakie etapy przeszedł ten dom, by wyglądać tak jak dziś 🙂

Roberto Innocenti jest niesamowitym ilustratorem. Porusza w równym stopniu dzieci jak i dorosłych. Jego malarskie, realistyczne obrazy są tak mocne, tak silnie oddziałujące, że nie da się obok nich przejść obojętnie.

Książki dla dzieci o architekturze

Książki dla dzieci o architekturze

“Architekturki” tekst Marlena Happach, ilustracje Robert Czajka

Muzeum Powstania Warszawskiego, 2016, 108 stron, dla dzieci 10+, cena 220 zł, niedostępna

Książki dla dzieci o architekturze

Tę książkę już prezentowaliśmy na Strefie tu! i wspominaliśmy później kilka razy. Nie będę zatem jej szczegółowo opisywac, ale wspomnę tylko, że jest niesamowitai wyjątkowa, prawdziwa perełka. Pozycja prezentuje kilkadziesiąt warszawskich miejsc i budynków, które choć bardzo różnią się od siebie powstały by zrealizować marzenie ich autorów o pięknym, lepszym mieście.

Wielką atrakcją książki jest to, że kilka budynków zilustrowana trójwymiarowo. Inżynier papieru skonstruował Rotundę, Pałac Kultury i Nauki, Muzeum Powstania Warszawskiego i kilka innych.

Książka zainspirowała nas już do wielu przygód w Warszawie, a kolejny nasz plan to wycieczka po galerii kilkukilometrowego budynku na Gocławiu, zwanego Pekinem. Na wiosnę zamierzamy zrobić sobie kanapki i pójść na długaśny spacer nie wychodząc nawet na chwilę z tego bloku 😀 co myślicie o pomyśle?

Książki dla dzieci o architekturze

Książki dla dzieci o architekturze

“Miasta świata. Teczka inspiracji” Agnieszka Wosko-Czeranowska, ilustracje Kamila Loskot

ZuZu Toys, 40 stron, dla dzieci 8+, cena okładkowa 49 zł

Książki dla dzieci o architekturze

Książki dla dzieci o architekturze nie muszą być tylko do czytania. To wielgachna teczka zawierająca karty. Zaprezentowano na nich 10 wzorcowych miast z różnych epok. Każdą metropolię o poznajemy dzięki dużej planszy do pokolorowania oraz informacjom podanym w języku polskim i angielskim. Miasta zostały ponumerowane od najstarszego do najmłodszego, a wśród nich znalazły się :

  • Ur (Mezopotamia)
  • Milet (Starożytna Grecja)
  • Timgad (Starożytny Rzym)
  • Biskupin (Polska)
  • San Gimignano (Włochy)
  • Zamość (Polska)
  • Amsterdam (Holandia)
  • Paryż (Francja)
  • Manhattan – dzielnica Nowego Jorku  (USA)
  • Masdar (Emiraty Arabskie)

Zawartość teczki może zająć na długie godziny i zainspirować każdego fana architektury, planowania przestrzennego i człowieka ciekawego świata!

Książki dla dzieci o architekturze

Książki dla dzieci o architekturze

Na pewno nasze zbiory nie wyczerpują tematu “książki dla dzieci o architekturze”. Jeśli znacie jakieś warte polecenia książki dla dzieci,  które rozszerzą nam horyzonty, to prosimy o tytuły w komentarzach pod wpisem 🙂 może uda nam się niebawem rozszerzyć naszą bibliotekę i wpis o polecone przez was pozycje 😀

Reklama

Posty powiązane

Comments (8)

Cudne propozycje. W kilku naprawdę się zakochałam!

mamy już sporo podpowiedzi książek, które się tu znaleźć mogą, więc uzupełnimy wpis niebawem o kolejne architektonicznie inspirujące 🙂

Jest jeszcze jedna fajna, konkretna pozycja. Mój syn tą książkę uwielbia.

Uwaga ! Budowa
Rolf Toyka
Wydawnictwo Media Rodzina
Poznań 2011

już właśnie ktoś nam o niej mówił, musimy zdobyć i uzupełnić nasze zasoby 🙂 dzięki!

Jeszcze ‘Mlody Frank architekt’ Frank Viva, Kocur Bury 2016. Wydane oryginalnie przez MoMa (Muzeum Sztuki Nowoczenej w Nowym Jorku). Swietnie ilustracje uzupelniaja informacje biograficzne na temat czterech waznych wspolczesnych architektow. Swietne dla rodzicow i dzieci. Bardzo polecam

dzięki! to prawda, przegapiliśmy ten tytuł, niedopatrzenie, ach! 😀

Sama chciałabym mieć każdą z tych książek! 🙂

Zostaw komentarz