Wielka księga Klary – Marcin Wicha i Zosia Dzierżawska

Wielka księga Klary - Marcin Wicha i Zosia Dzierżawska

W katalogu wydawnictwa Mamania ukazała się “Wielka księga Klary”. To grubaśny zbiór wydawanych wcześniej pojedyńczych książek o Klarze, na nowo zilustrowanych przez Zosię Dzierżawską.

W skład tej wielkiej księgi wchodzą “Proszę tego nie czytać!”, “Słowo na szy” oraz “… i żarty się skończyły”. Mogliście mieć je już w rękach osobno, bo Czarna Owieczka wydawała je od 2011 roku, ale jeśli nie…. to nie zwlekajcie. To jest absolutnie genialny zbiór.

Główna bohaterka, Klara, to bystra dziewięciolatka, z którą nie można sie nudzić. W dość krótkich rozdziałach poznajemy przemyślenia dziewczynki na różne, dotyczące jej tematy. Całość napisana z perspektywy dziecka, w tak kapitalny dowcipny sposób, że niezależnie od wieku czytelnika, dobra zabawa jest gwarantowana. Sprawy, którymi zajmuje się Klara są bardzo aktualne i dotyczą wszystkich dzisiejszych dzieci. To nie tylko odwieczne problemy związane z uporczywym, młodszym rodzeństwem, czy wielkie poruszenie z powodu zbliżających się urodzin, ale również ekologia i przyszłość naszej planety, trudne relacje z rówieśnikami, problemy szkolne i konflikt pokoleniowy. Uniwersalne problemy oadzone w dzisiejszych realiach.

Klimat i konstrukcja książki przypomina mi odrobinę nieśmiertelne przygody Mikołajka, choć różnic jest oczywiście mnóstwo, tu nie ma na przykład archaizmów 🙂

Książka została tak przygotowana, że idealnie nadaje się zarówno do wspólnego głośnego czytania całą rodziną, jak i do samodzielnego czytania przez dziecko, które dopiero szlifuje tę trudną sztukę. Litery są dość duże, odstępy pomiędzy linijkami tekstu spore, ilustracje nawiązujece do treści – czarno-białe i zabawne.

Autora nie trzeba przedstawiać. Marcin Wicha to polski grafik, eseista i autor książek doceniony niejednokrotnie. Wszak na swoim koncie ma już między innymi Paszport Polityki w kategorii Literatura oraz Nagrodę Literacką Nike. Najgłośniejsze książki autora dla dorosłych to “Jak przestałem kochać design” i “Rzeczy, których nie wyrzuciłem”.

Ilustracje do “Wielkiej księgi Klary” zrobiła Zosia Dzierżawska, która ostatnio bardzo często jest bohaterką u Psotnika! Cieszy mnie to ogromnie, bo wygląda na to, że wreszcie młoda polska ilustratorka została doceniona w kraju, tak mocno jak za granicą! Jej charakterystyczna kreska świetnie pasuje do przygód Klary!

Jak się pisze takie książki? Jak sprawić, że czytelnik po prostu pęka ze śmiechu, nigdy się nie nudzi, a po kilkuset stronach chce więcej? Nie wiem, ale mam nadzieję, że niebawem będę mogła o to spytać autora osobiście! Trzymajcie kciuki 🙂 A “Wielka księga Klary” w środku wygląda tak…

tytuł: Wielka księga Klary

tekst: Marcin Wicha

ilustracje: Zosia Dzierżawska

wydawnictwo: Mamania, 2019

objętość: 304 strony

dla dzieci w wieku: 6+

cena okładkowa: 49,90 zł

Reklama

Posty powiązane

Zostaw komentarz