Pomylony narzeczony – 5 tom przygód Majki i ciabci

Pomylony narzeczony - 5 tom przygód Majki i ciabci

Wreszcie ukazała się książka Marcina Szczygielskiego zatytułowana “Pomylony narzeczony”. To już 5 tom przygód Majki i ciabci, czyli kontynuacja bestsellerowej serii wydawanej przez wydawnictwo Bajka. Cała seria jest objęta patronatem Strefy Psotnika!

Ten tom jest idealny na tą porę roku. Akcja książki dzieje się w grudniu, ale dość nietypowym bowiem… Jak przystało na książkę o Majce, już na samym początku tej opowieści okazuje się, że nadszedł właśnie koniec świata 🙂 Za każdym razem objawia się on inną anomalią pogodową. Tym razem zima w kraju nad Wisłą okazuje się upalna, jak nigdy dotąd. W środku grudnia temperatury dochodza do czterdziestu stopni Celsjusza. Jest tak gorąco, że nikt nie może normalnie funkcjonować, upał dosłwnie wysysa z ludzi życie. Sklepy z czapkami i kurtkami mają problemy finansowe, za to ceny klimatyzatorów i ochładzaczy wszelkiej maści są wywindowane do granic. Aby schłodzić rodzinę, mama Majki przygotowuje na posiłki lody. To akurat młodym czytelnikom powinno sie spodobać 🙂 U nas w każdym razie wywołało wielki entuzjazm 🙂

Główna bohaterka, Majka, odkrywa jednak znacznie większy problem, niż zwariowane upały tuż przed świętami Bożego Narodzenia. Zauważyła, że jej magiczne predyspozycje zupełnie zniknęły. Nie dość, że przestała umieć czarować, to jeszcze jej własny podręcznik z zaklęciami stał się dla niej niedostępny. Zadziałała blokada przed niepowołanymi ludźmi i dziewczynka na jego kartach może przeczytać jedynie głupkowane wierszyki. To jest tragedia! Co teraz będzie?

Na szczęście na pomoc przychodzi niezastąpiona ekipa ze Szczecina. Ciabcia w przebraniu handlarki, zjawia się pod drzwiami mieszkania rodziców Majki z potwornie drogimi wiatraczkami, a Monterowa telefonicznie zaprasza całą rodzinę, by odpoczęli od upału w stolicy i przybyli do nich w odwiedziny. W mieszkaniu jest co prawda ciasno, ale można przecież nocować w ogrodzie!

Poczucie humoru, zaskakujące pomysły Autora, bardzo wciągająca akcja oraz kapitalne ilustracje Magdy Wosik to tylko niektóre zalety tej książki. Dzięki tej książce czytelnik ma okazję zaznajomić się odrobinę z postaciami wywodzącymi się ze słowiańskiej mitologii.

Na spotkaniu premierowym książki, Marcin Szczygielski przyznał, że zawsze zadziwiał go fakt, że w szkole tyle razy uczymy się o mitologii greckiej i rzymskiej, a nigdy o tej, pochodzącej z naszych terenów. To dlatego Autor chciał wprowadzić motywy mitologii słowiańskiej do swojej książki, a dzięki temu poznacie Peruna, utopca, Płanetnika i wielu innych.

Nie zdradzę Wam nic więcej… i tak za dużo tu zaspilerowałam. Na koniec dodam tylko, że czytelnicy mogą spodziewać się kontunuacji, a w szóstym tomie koniec świata będzie wywołany…. trzęsieniami ziemi 🙂

Jeśli znajdzie się ktoś, kto jeszcze nie zna tego cyklu, zachęcamy gorąco do poznania, ale najlepiej zacząć od początku, a całą serię w kolejności chronologicznej przedstawiliśmy tu!

tytuł: Pomylony narzeczony

tekst: Marcin Szczygielski

ilustracje: Magda Wosik

wydawnictwo: Bajka, 2019

objętość: 344 strony

dla dzieci w wieku: 6+

cena okładkowa: 39,90 zł

Reklama

Posty powiązane

Zostaw komentarz