13 bajek z królestwa Lailonii dla dużych i małych

13 bajek z królestwa Lailonii dla dużych i małych

Wybór książki na pożegnanie 2015 roku to nie było zadanie łatwe. Przecież taki wpis musi być szczególny, może nawet filozoficzny, a może trochę bajkowy, na dobry koniec…

Przedstawiam książkę „13 bajek z królestwa Lailonii dla dużych i małych”. Choć napisana dawno, dawno temu przez mistrza Leszka Kołakowskiego, doczekała się kolejnego wydania z ilustracjami Pawła Pawlaka przez Znak emotikon, wydawnictwa specjalizującego się w literaturze dla dzieci. Właśnie to wydanie zostało uznane za KSIĄŻKĘ ROKU 2015 za opracowanie graficzne/ilustracje. Jest to książka bardzo dostojna, w twardej oprawie z grubymi kartkami, bardziej do poważnego czytania przy stole czy w łóżku niż do zabrania ze sobą do torebki.
Nie wiem dlaczego to książka dla dzieci, choć przy jej czytaniu bawią się one wspaniale, ale tak to już jest z bajkami i filozofią – są dla każdego. Wkraczamy zatem do Lailonii, krainy kwitnących drzew rumiankowych. Bo musicie wiedzieć, że tam rumianek jest ogromnym drzewem, dochodzącym do sześciu poninów wysokości. Ponin to tutejsza miara długości równająca się mniej więcej długością szyi czteroletniego flaminga. Gdzie leży Lailonia, tego nikt nie wie, ale dzięki książce wiemy, że dzieją się tam rzeczy niezwykłe, które dają do myślenia. Bo czy wiedzieliście, że naleśniki z konfiturą mogą mieć niedobry charakter? Zachowują się podstępnie i dla głębszych spraw nie mają zrozumienia! O tym opowiada historia Ditto, który przegrał walkę z rzeczami (naleśnikami także) i popadł w ich niewolę, bo w końcu zrozumiał, że rzeczy nie można wychować ani zmienić. Jest przypowieść o garbach, które wyrastają nam i przygniatają nas samych, czytamy o tym jak ludzie są podzieleni między różne lojalności, o buncie, który ma prowadzić do szczęścia, o samotności, o kwestionowaniu pewności, o utarcie twarzy i pragnieniu sławy.
Bajki doczekały się także animowanego cyklu filmowego Czternaście bajek z Królestwa Lailonii.

Zatem czytajcie “13 bajek z królestwa Lailonii” dla dużych i małych i filozofujcie.

Życzę Wam i sobie, żeby to co na dole było na dole, a co na górze to na górze.

Dobrego Roku!

13 bajek z królestwa Lailonii dla dużych i małych

13 bajek z królestwa Lailonii dla dużych i małych

13 bajek z królestwa Lailonii dla dużych i małych

13 bajek z królestwa Lailonii dla dużych i małych

tytuł: “13 bajek z królestwa Lailonii dla dużych i małych”

tekst: Leszek Kołakowski

ilustracje: Paweł Pawlak

Wydawnictwo Znak emotikon, 2015

192 strony

wiek od 6 do 100 lat

cena okładkowa 59,90 zł

Reklama

Posty powiązane

Comments (6)

Wskakuje na listę zakupową 🙂

Dobry wybór 🙂

Świetne zdjęcia do bajki o naleśnikach ?. Mam swój egzemplarz, piękne wydanie, cudne grafiki. Polecam do poczytania i przemyślenia nie tylko dzieciom.

polecamy 🙂

dokładnie! to książka dla całej rodziny, bardzo filozoficzna, jak na Kołakowskiego przystało. A dzieciaki chętnie pozują do zdjęć z książkami, które lubią 😀

To prawda. Odwiedzanie Psotnika grozi nieskończenie długą listą książek “do kupienia”. A Gwiazdka już jutro…co robić, jak żyć?!

Zostaw komentarz