Uczucia – książka obrazkowa nie tylko dla dzieci

W mojej głowie i w moim sercu... Uczucia - książka obrazkowa nie tylko dla dzieci

Czy rozmawiacie z dziećmi o uczuciach? Czym są? Jak je od siebie odróżnić? Czasem trudno opisać je słowami… Autorzy tej książki podjęli próbę objaśnienia uczuć dziecięcym językiem, krótkimi wierszowanymi tekstami oraz, przede wszystkim, pełnym skojarzeń i odniesień obrazem. 

Bohaterem książki jest uroczy chłopczyk w czapce, który zawsze jest umiejscowiony po prawej stronie rozkładówki. To on jest narratorem i w pierwszej osobie opowiada o uczuciach jakie się w nim rodzą w różnych sytuacjach. On jest cały czas taki sam. Aby podbić to wrażenie, książka od samej przedniej okładki, przez wszystkie strony ma otwór w kształcie jego postaci i widać przez niego chłopca umiejscowionego na ostatniej stronie książki. Dzięki temu z każdą przekręcaną stroną czytelnik coraz bardziej się do niego zbliża, zdejmując z niego kolejne warstwy, zdejmując je kolejno jak z cebuli 🙂

To, że chłopiec jest ciągle taki sam, to jednak tylko pozory. Wszystko wokół niego się zmienia, kolory, przedstawione sytuacje i osoby, które pojawiają się na kolejnych ilustracjach w jego otoczeniu. Bo przecież tak właśnie dzieje się z uczuciami, które mieszkają w naszych głowach i sercach, nie zawsze łatwe do odczytania i zrozumienia dla osób z zewnątrz.

Każda rozkładówka zadedykowana jest jednemu uczuciu. Chłopczyk w krótkim rymowanym tekście, próbuje wyjaśnić jak się czuje w danej sytuacji, która obrazuje konkretne uczucie. Pastelowe ilustracje są bardzo klimatyczne i nastrojowe i wraz z tekstem harmonijnie się uzupełniają, dając wspólnie cudowną, bardzo trafną definicją czym jest samotność, zazdrość czy wstyd.

Książka nie ocenia, nie moralizuje, nie skupia się na pozytywnych czy negatywnych uczuciach, raczej przedstawia całe spektrum uczuć, jakie towarzyszą człowiekowi w życiu.

Uczucia nie są przecież proste do zrozumienia, zatem na zakończenie lektury odnajdziemy radę:

“Choć każdy z nas jest taki sam, to czuje się inaczej.

Ktoś gdzieś samotnie roni łzy, gdy ty radośnie skaczesz.

Zrozumiesz jego drogę, kiedy wejdziesz w jego buty.

Choć ścieżka uczuć kręta jest, nie warto iść na skróty.”

tytuł: Uczucia

tekst: Libby Walden

ilustracje: Richard Jones

wydawnictwo: Zielona Sowa, 2018

objętość: 32 strony

oprawa twarda

dla dzieci w wieku: 4+

cena okładkowa: 29,90 zł

Reklama

Posty powiązane

Zostaw komentarz