Kto zabrał okulary? – Kryminały Przedszkolne

Kto zabrał okulary? tekst: Lars Mæhle ilustracje: Odd Henning Skyllingstad

Dziś chcę Wam przedstawić moje najnowsze odkrycie, które w zasadzie jest odkryciem kilku rzeczy na raz 🙂 Po pierwsze to nowe wydawnictwo książek dla dzieci, o którym do tej pory nie miałam pojęcia, a po drugie książka, która jest początkiem serii KRYMINAŁÓW PRZEDSZKOLNYCH. 

Wydawnictwo, o którym piszę nazywa się dziwny pomysł i zostało założone całkiem niedawno, bo w 2017 roku. Ma na swoim koncie, jak dotąd, dwie książki – jedną dziś Wam zaprezentuję, a drugiej – skierowanej do młodzieży, nie miałam jeszcze w rękach.

“Kto zabrał okulary” to książka dla przedszkolaków. Autorami są Lars Mæhle, norweski pisarz, autor zwłaszcza książek dla dzieci i nastoletnich czytelników oraz Odd Henning Skyllingstad, norweski rysownik i twórca komiksów. Ich wspólny pomysł jest dość niespotykany – to zagadka kryminalna, która dzieje się w przedszkolu i młody czytelnik rozwiązuje ją wspólnie z parą małych detektywów – Leonem i Livią. 

W tym odcinku, mam nadzieję, że pierwszym, a nie jedynym jaki się

Ilustracji jest znacznie więcej niż tekstu i przypadną do gustu, każdemu kto lubi komiksy. Nie ma tu wielu szczegółów, za to świetnie pokazano emocje. A jest się czym emocjonować! Opiekunce dzieci, Elin, zginęły okulary. Wystarczyła chwila nieuwagi i po prostu rozpłynęły się w powietrzu! Czy dzielnym dzieciakom uda się rozwiązać tę zagadkę?!?

Książka jest cudna. Z każdego jej elementu bije skandynawski styl, który bardzo lubię 😀 Nie chodzi mi tylko o estetykę czy meble i przedmioty pokazane w tle. To sposób podejścia do dzieci, ich wychowania… dla przykładu… w opisywanym tu Przedszkolu Wronie Gniazdo, wszystkie dzieci pracują w kuchni przy przygotowywaniu posiłku w przedszkolu, obierają warzywa i jeden z chłopców ma drobny wypadek ze skaleczeniem. Bardzo mi się podoba sposób przedstawienia opiekunów grupy – jedna to skromnie ubrana młoda pani z burzą rudych włosów, a druga to młody mężczyzna z tatuażem i długimi blond dredami na głowie.

Bardzo Wam polecam tę książkę 🙂 Jeśli macie w domu kilkulatka, przeczytajcie koniecznie “Kto zabrał okulary?” – znajdziecie tu ciekawą historię, prawdziwe emocje i poczucie humoru.

Mam nadzieję, że wydawnictwo dziwny pomysł przygotuje niebawem kolejną książkę dla dzieci. Buszując po ich stronie internetowej znalazłam informację, że to jednoosobowa firma, a właścicielka, Joanna Bernat, tak pisze o swoim pomyśle na wydawnictwo:

“Moim celem jest udostępnianie polskiemu czytelnikowi książek, które z różnych względów nie zwróciłyby uwagi dużych wydawców. Wspólną cechą moich tytułów będą stojące u ich podstaw zaskakujące pomysły i pozytywne emocje, jakie po sobie zostawią. Chcę, by czytelnicy wydawanych przeze mnie książek dobrze się przy nich bawili, śmiali się i wspominali je ciepło. Większość pozycji kierowana będzie do dzieci i młodzieży.”

tytuł: Kto zabrał okulary?

tekst: Lars Mæhle

ilustracje: Odd Henning Skyllingstad

tłumaczenie: Joanna Barbara Bernat

wydawnictwo: dziwny pomysł

objętość: 36 stron

dla dzieci w wieku: 3+

cena okładkowa: 29,00

Reklama

Zostaw komentarz