“Lato z rabusiami” wakacyjna książka dla dzieci na cały rok

"Lato z rabusiami" wakacyjna książka dla dzieci na cały rok

“Lato z rabusiami” to wakacyjna książka dla dzieci na cały rok 🙂 Opowiada o szalonej przygodzie, która zdarzyła się właśnie w wakacje, więc jeśli czytamy ją latem, to idealnie pasuje do okoliczności, a jeśli inną porą roku, możemy przenieść się do najlepszego w roku, wakacyjnego czasu. Kiedy byśmy tej książki nie wzięli do rąk, będzie to niesamowita, niezpomniana lektura!

Książka miała swoją premierę w języku polskim w 2017 roku, ale my do tej pory nie prezentowaliśmy jej na blogu. Uznaliśmy, że nadeszła pora, bo to ten typ opowieści, który wciąga czytelnika, niezależnie od wieku, już od pierwszej strony. To wielka sztuka napisać tekst uniwersalnych wartościach, takich jak przyjaźń, wolność czy lojalność, w tak śmieszny i wciągający sposób!

Otóż dziesięcioletnia Vilja, główna bohaterka tej historii, wybiera się z rodziną na wakacyjny wyjazd, który nie zapowiada się zbyt pasjonująco. I pewnie jakoś by to przeżyła, lecz życie ją zaskakuje i nici z nudy! Nieoczekiwanie wydarza się coś zupełnie niespodziewanego i to już na samym początku. Otóż dziewczynka zostaje porwana przez Państwa Rabusińskich!

Okazuje się, że to zupełnie niesztampowa rodzinka. To piraci drogowi, którzy napadają na auta. Ich celem są zapasy słodyczy, jedzenia, lalek Barbie kolekcjonowanych w jednym z okien kampera i innych przedmiotów codziennego użytku. Nigdy nie kradną ludziom pieniędzy i nikomu nie robią krzywdy. Dzięki temu są w stanie funkcjonować i nie narażają sie na wielkie ryzyko złapania przez policję… w końcu kto zgłosi, że ukradziono mu słoik musztardy? 🙂 Są w gruncie rzeczy dobrymi ludźmi, którzy mają dla siebie dużo czasu, a każdy może robić to na co naprawdę ma ochotę.

Rabusińscy namierzyli auto rodziców Vilji z nieco innym niż zazwyczaj zamiarem. Chcieli uprowadzić dziecko, by ich własne pociechy miały towarzystwo! Tym sposobem porywają dziewczynkę sprawiając, że jej wakacje są najfajniejsze na świecie. Vilja przeżywa nie lada przygodę, a przy okazji poznaje życie w zupełnie innej rodzinie niż jej własna, rodzinie, która rządzi się swoimi prawami i wyznaje nico odmienne zasady.

Brzmi wariacko? Bo tak jest! Książka jest pełna humoru, naprawdę zabawna,  pomimo, że objętościowo jest dość długa, to nie ma nudy, za to jest mnóstwo zwrotów akcji. Historia doczekała sie już nawet ekranizacji, którą teraz po przeczytaniu książki koniecznie musimy obejrzeć.

W książce nie ma za bardzo ilustracji, jedynie każdy rozdział zaczyna się graficznym elementem dekoracyjnym.

“Lato z rabusiami” to wakacyjna książka dla dzieci na cały rok, ale również idealna pozycja do głośnego czytania dla całej rodziny. Zapewniam, że wszyscy będziecie się dobrze bawić. Nie powiem wam, czy rodzina porywaczy poniesie konsekwencje za porwanie dziecka, sprawdźcie sami! Przekonajcie się jak ta przygoda wpłynie na życie Vilji i jej rodziny! POLECAM 🙂

tytuł: Lato z rabusiami

tekst: Siri Kolu

ilustracje: Tuuli Juusela

tłumaczenie: Iwona Kiuru

wydawnictwo: Tatarak, 2017

objętość: 215 stron

cena okładkowa: 36 zł

dla dzieci w wieku: 6+

Reklama

Zostaw komentarz