3 sposoby na książki w teatrze czy też… teatr w książkach

blog o książkach dla dzieci

Zimno, szaro, wieje okropnie, a do tego smog 🙂 nie chce nam się wychodzić z domu.

Prezentujemy dziś 3 niesamowite pozycje, które sprawiają, że wieczory nie są długie i nudne.

Każda jest zupełnie inna, ale coś je łączy. To hybrydy książek i domowego teatrzyku na 3 różne sposoby.

Bardzo lubimy zabawy w teatr. To kapitalny sposób na spędzanie czasu z dzieckiem, który dodatkowo niesie ze sobą multum korzyści. Możemy między innymi poznać lepiej swoje dziecko, przełamać w nim lęk przed występowaniem, poprawiać umiejętność mowy i wysławiania się pełnymi zdaniami. To również kolejny pretekst do spotkania z literaturą najwyższych lotów i źródło estetycznych doznań 🙂 Zobaczcie:

“Jaś i Małgosia” Mały Teatr Ilustracji

KUP TERAZ U PSOTNIKA

teatr16

To całkiem nowa, zdecydowanie warta uwagi, pozycja na rynku. Tradycyjna baśń “Jaś i Małgosia” w nietypowej wersji – małego kieszonkowego kamishibai z ilustracjami Anny Gabrieli Trzpil.

O samej technice, wywodzącej się z japońskiej tradycji, pisaliśmy już kilkakrotnie. Tu, zamiast dużego, drewnianego teatru, mamy tekturowe pudełko w formacie A5. Zasada działania jest identyczna. Wysuwamy kolejno karty, dziecko ogląda ilustrację, która jest na wierzchu w ramce, a my czytamy tekst, który jest na odwrocie poprzedniej. Zaletą tego rozwiązania jest jego mobilność i cena. Świetnie nadaje się do wieczornego czytania lub w podróż!

Nie trzeba nikogo informować o czym jest baśń, każdy zna ją dobrze. Napiszemy tylko, że Mały Teatr Ilustracji zdecydował się na wersję łagodniejszą, bo złą kobietą, która chce porzucić dzieci w lesie, jest macocha, nie prawdziwa matka, która dodatkowo na koniec opowieści znika z życia kochającego ojca.

“Jaś i Małgosia” to debiut zespołu Małego Teatru Ilustracji. Mają w planach kolejne tytuły. Trzymamy kciuki za realizację, zwłaszcza, że (ale to tajemnica i jeszcze nie mówcie nikomu!) knują coś wspólnie z Dobrusią Rurańską!!!! AAAAAAAAAAAAAAAAAAA

Ilustracje do “Jasia i Małgosi” otrzymały III nagrodę w, organizowanym przez katowicki ASP, międzynarodowym konkursie “Książka dobrze zaprojektowana – zacznijmy od dzieci”.

Oprócz bajki na 23 sztywnych kartach, w pudełku jest krótka instrukcja obsługi oraz duża rozkładana kolorowanka-labirynt. Należy pomóc dzieciom trafić do domu.

W sklepie wydawcy są również dodatkowe puste karty do tego teatrzyku. Dzięki nim można dorysowywać swoje zakończenie, dodatkowe ilustracje w środku albo po prostu stworzyć swoją bajkę do małego tekturowego teatrzyku.

teatr15

teatr-14

teatr13

teatr12

“Lew w Paryżu” Beatrice Alemagna – książka do teatrzyku kamishibai od wydawnictwa Tibum

KUP TERAZ U PSOTNIKA

teatr6

Autorką książki jest Beatrice Alemagna, wielokrotnie nagradzana za swą twórczość włoska autorka i ilustratorka książek dla dzieci. Ma w swoim dorobku sporo tytułów, a jeden z nich, “Pięciu Nieudanych” , ukazał się w Polsce w formie tradycyjnej książki, nakładem wydawnictwa Dwie Siostry.

Artystka mieszka w Paryżu i kiedyś zastanawiała się, dlaczego Paryżanie tak bardzo lubią posąg lwa z placu Denfert-Rocherau i tak wpadła na pomysł stworzenia tej uroczej historii.

Historia przedstawia wędrówkę Lwa, który przybył do stolicy Francji z sawanny, by znaleźć pracę, miłość i przyszłość. Poszukiwał w różnych miejscach, jeździł nawet metrem i  zwiedzał zabytki. Sprawdźcie czy Lwu uda się odnaleźć to czego szukał 🙂

Ilustracje są przepiękne, wykonane w technice kolażu. Połączenia rysunków ze zdjęciami kojarzą się z dziennikiem podróży. Bo wędrówka Lwa to również historia obcego w nowym miejscu, gdzie wszystko jest nieznane, dziwne, niezrozumiałe. Bohaterowi towarzyszą przeróżne emocje, czasem jest ciekawy, czasem się boi. Warto wyruszyć w podróż po Paryżu. Lew nawet zabiera czytelnika na sam czubek Wieży Eiffla, skąd rozpościera się niesamowity widok.

To naszym zdaniem najlepsza książka w katalogu Tibum, choć wiele z nich bardzo cenimy. Pisaliśmy już kilkakrotnie o niesamowitych pozycjach z tego wydawnictwa i możecie wrócić do tego tu i tu!

Wszystkie tytułu Tibum, w tym “Lwa w Paryżu” , oraz drewniane teatrzyki i puste ryzy papieru w odpowiednim formacie, możecie kupić na stronie wydawcy tu!

teatr5

teatr4

teatr2

teatr3

“Vems hus?” Stina Wirsen – książkowy teatr ze Szwecji z wydawnictwa Bonnier Carlsen

teatr11

To przykład z zagranicznej księgarni 🙂 Książka autorstwa szwedzkiej autorki, Stiny Wirsen (jej autorska strona tu!)

Nie ma tu prawie wcale tekstu, tylko na pierwszej rozkładówce jest krótkie wprowadzenie. Strony są kartonowe, więc książka nie jest wiotka. Gdy ją ustawimy na stole trzyma się sztywno 🙂 Po środku mamy zapięcie na rzep. Gdy go otworzymy pojawia się przed nami mały tekturowy teatrzyk. Na ostatniej stronie zamontowana jest scena. Gdy ją rozłożymy mamy podłogę, a kolejne rozkładówki tworzą różne pomieszczenia domu. Łącznie jest tu 7 opcji – jest przedpokój, kuchnia, pokój dziecięcy pełen porozrzucanych zabawek, salon…

Na końcu książki jest też zamontowana podwójna kartka z aktorami. Wystarczy wypchnąć figurki palcem i zgiąć tekturki podstawki. Możemy odtwarzać dowolne historie, albo też zrobić własne postaci. W Szwecji te śmieszne zwierzaki są bohaterami całej serii książek dla dzieci, w Polsce są póki co nieznane.

Ta książka to inspiracja do wielogodzinnych zabaw i kreatywnemu działaniu. Jesteśmy nią zachwyceni. Może któryś z zaglądających tu twórców lub wydawców skusi się na coś podobnego? Byłoby super mieć tekturowy teatrzyk z plenerami i bohaterami ulubionej bajki czy serii wydawniczej. Ehhhhh… Jakie tytuły byście chcieli  w wersji takiego teatru? 🙂

teatr10

teatr7

teatr8

Reklama

Posty powiązane

Comments (8)

no nie mogę i jak mam uzbierać na nowe – stare autooooo ;0 boskie propozycje i teraz muszę mieć obie ;0 zakochałam się w kolejnej Waszej propozycji ;0 … kiedy ja to wszystko kupie kochany psotniku … super są 😉 muszę mieć 😉 <3
dziękujemy za pokazanie kolejnych musów do naszej biblioteczki 😉 <3

KOBIETO! Lejesz miód na moje serce!

A ja dopiero teraz Was odkryłam dzięki Miminko! Już jestem waszym wiernym fanem:)

bardzo się cieszymy i mamy nadzieję, że zostaniesz z nami na dłużej 🙂

Czy można kupić w Polsce tą szwedzką książkę?

raczej nie, ja przywiozłam ją z wakacji w Szwecji…

VEMS HUS cudo 😀
Szkoda że tylko w Szwecji można kupić 🙁

odezwij się na prv do nas 😀

Zostaw komentarz